Skutki złego odżywiania

Czasami zdarza się, że po całym dniu idąc obok budki z kebabem czy lokalu z fast foodem przypominasz sobie, jak bardzo jesteś głodny, jednocześnie mając świadomość tego, że w Twojej lodówce jest pusto. I co robisz? Kupujesz zapiekankę lub kebaba, ewentualnie hamburgera we wszystkim nam znanym miejscu, a wszystko to popijasz butelką coli. Początkowo masz małe wyrzuty sumienia, następnie zaczynasz usprawiedliwiać się. I choć obiecujesz sobie, że to tylko ten jeden raz, taka sytuacja zaczyna przytrafiać Ci się częściej, gdyż to jedzenie jest takie dobre! Kto z nas tak nie miał?

To jak żyjemy i co trafia na nasz talerz zależy w głównej mierze od nas. Jeśli sami nie podejmiemy decyzji, że chcemy żyć aktywnie i zdrowo się odżywiać, to tak naprawdę będziemy podążać drogą do nikąd. Oczywiście zdrowy tryb życia wymaga sporej dawki wytrwałości i samozaparcia, jednak wystarczy sobie wyobrazić skutki długotrwałego jedzenia fast foodów i już mamy odpowiednią motywację.

Konsekwencje niezdrowego jedzenia

Nie ma nic złego w tym, jeśli zdrowo się odżywiasz i systematyczne spalasz zbędne kalorie, że czasem podjesz sobie coś niezdrowego. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy niezdrowe posiłki pochłaniasz na porządku dziennym.

1. Otyłość

Gdy przestajesz zwracać uwagę na to, co trafia do Twojego żołądka, tym samym systematycznie spożywasz hamburgery, frytki i kebaby, w dodatku popijasz to wszystko napojami gazowanymi, to możesz być pewien, że nawet jeśli jesteś szczupłej budowy, problem nadwagi już niedługo zacznie dotyczyć także Ciebie. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zareagujesz, nadwaga zamieni się w otyłość, która zdecydowanie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci spowodowanej rozwijającym się nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą oraz cukrzycą.

2. Cukrzyca typu 

Spora nadwaga wywołana zbyt dużą ilością spożywanych fast foodów może doprowadzić do uodpornienia się na insulinę co sprawi ,że pobieranie glukozy zostanie zaburzone w wyniku czego dana osoba może zachorować  na cukrzycę typu 2. W momencie wykrycia tej choroby, chcąc nie chcąc trzeba będzie przejść na bardzo restrykcyjną dietę i z całą pewnością nie będzie można już sobie pozwolić na podjadanie dużych ilości niezdrowych rzeczy.

3. Zawał serca

Osoby, które niezdrowo się odżywiają tym samym sprawiają, że są narażone na zawał kilkadziesiąt razy bardziej, niż osoby konsumujące pełnowartościowe i zbilansowane posiłki. Powinno dać Ci to do myślenia.

Jeśli to Cię nie przekonało to spójrz na statystyki, które pokazują, że niestety nie każdemu udaje się przeżyć pierwszy zawał, choć oczywiście są i takie przypadki. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, o utracie bardzo dużych ilości pieniędzy, gdyż stołowanie się w barach i restauracjach typu fast food wcale do tanich nie należy. Jeśli wydaje Ci się, że 25 złotych wydanych na pizzę to „tylko” 25 złotych, to podsumuj ile pieniędzy wydaje się na niezdrowe jedzenie w ciągu całego miesiąca, a przekonasz się, że uzbiera się całkiem spora kwota.