Sport to zdrowie


Aktywność fizyczna to podstawa zdrowego trybu życia. To, że sport to zdrowie powtarzali nam już nasi dziadkowie i rodzice. Uprawianie sportu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Siedzący tryb życia wrogiem dla zdrowia

Praca w biurze, rozrywka przy komputerze i telewizorze. Coraz rzadziej wychodzimy na spacery, o pracy w terenie i uprawianiu sportu (choćby rekreacyjnie) nie wspominając. Między pracą, domem, a sklepami poruszamy się samochodami. Miejsce na jakikolwiek ruch mamy tutaj jedynie krążąc po domu lub między półkami w marketach. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że sport to zdrowie. Brak aktywności fizycznej odbija się na naszym wyglądzie, kondycji, ale także humorze. Brakuje nam jednak motywacji i czasu do tego, aby wreszcie wstać z kanapy. Spróbujemy się zatem zastanowić, dlaczego warto uprawiać sport.

Mniejsze ryzyko zapadalności na choroby przewlekłe

Wśród podstawowych zalet uprawiania sportu jest zmniejszone ryzyko zapadalności na liczne choroby, w tym przewlekłe. Dzieje się tak, gdyż aktywność fizyczna powoduje:

* obniżenie poziomu cukru we krwi,

* regulację przemiany materii,

* obniżenie ciśnienia krwi,

* wzmocnienie systemu immunologicznego,

* obniżenie ryzyka powstawania zaburzeń sercowych i naczyniowych,

* obniżenie ryzyka powstawania zmian osteoporozowych.

 

Lepszy nastrój

Kolejną kwestią, która jest wymieniana równie często, jako zaleta przy uprawianiu sportu, jest jego bezpośredni wpływ na nastrój. Podczas wysiłku fizycznego wydziela się w naszym organizmie nie tylko adrenalina, ale również endorfiny. Te substancje, znane również jako hormony szczęścia, powodują, że już w trakcie wysiłku, jak i długo po nim zachowujemy dobry nastrój. Uprawiając sport czujemy się lżej, bardziej rześko, a nasz umysł zdaje się myśleć i postrzegać wiele rzeczy zwyczajnie sprawniej. Co więcej, odrobina ruchu jest również doskonałym sposobem na rozładowanie negatywnych emocji. Przy regularnych ćwiczeniach zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na depresję i inne choroby związane z zaburzeniami nastroju.

Atrakcyjny wygląd sylwetki

Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę ze sportem dopiero wtedy, gdy ich ciało zaczyna dawać wyraźne oznaki lat zaniedbań. Otyłość, osłabienie, brak kondycji, czy też bóle, problemy z koncentracją, to tylko kilka z wielu objawów, jakie pojawiają się, gdy zapominamy o codziennej dawce ruchu. Nadprogramowe kilogramy, to chyba najczęstszy motywator do “podjęcia rękawicy” i wprowadzenia rzeczywistych zmian w swoje życie. Niektórzy – jak pokazują liczne przykłady – dzięki odpowiedniemu podejściu do treningów oraz diety uzyskuje fenomenalne wyniki. Inni twierdzą, że od uprawiania sportu jeszcze bardziej “przytyli”. Prawda jest taka, że wybierając się na bieganie, czy siłownie nie powinniśmy rekompensować sobie swojego wysiłku dodatkowymi posiłkami. Gdyż może to przynieść efekt zgoła odwrotny. Jeśli podejdziemy do zmiany swojej sylwetki w sposób odpowiedzialny, a nie emocjonalny, to możemy liczyć na to, że rzeczywiście sport nie tylko poprawi nasze zdrowie i samopoczucie, ale również – jako wypadkowa – zobaczymy zmiany w swoim wyglądzie.

Pozytywny wpływ na urodę

To bez wątpienia zaleta, która zainteresuje wszystkie panie, które zawsze dążą do tego, aby stać się lepszymi wersjami samych siebie. Uprawiając sport nasza skóra staje się lepiej ukrwiona, co w efekcie powoduje, że jest bardziej zaróżowiona i wygląda młodziej. Co więcej, aktywność fizyczna stymuluje przepływ limfy, dzięki czemu przy regularnym treningu, znikają wszelkie mankamenty skórne. Dotyczy to nie tylko cellulitu, ale w wielu przypadkach również trudnych wyprysków lub innych zmian. Jest to spowodowane tym, że wiele substancji toksycznych, które nasz organizm przyjmuje wraz z pożywieniem, wodą i powietrzem, jest usuwany przez niego szybciej. Codzienne treningi można zatem potraktować jako nasze codzienne SPA.

Sport to zdrowie i trudno jest temu zaprzeczyć. Jeśli chcecie przekonać się, jak wpłynie na Was, to zakładajcie buty i wygodny dres i zacznijcie od zwykłego marszu. Gwarantujemy, że taki sposób spędzenia czasu da Wam trudne do porównania z czymkolwiek innym poczucie relaksu i odprężenia.