See other templatesSee other templates

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

ćwiczenia na rozwój klatki piersiowej

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy wygrywają zawody sportowe, a inni odpadają w przedbiegach?

Co decyduje o tym, że ktoś ma większe szanse na bycie liderem, a ktoś inny mniejsze? Oczywiście, żeby osiągnąć sukces trzeba ciężko pracować i stale doskonalić swoje umiejętności, jednak nie da się ukryć, że niektórzy z nas mają większe predyspozycje do spełnienia swoich marzeń, w przeciwieństwie do innych. Co więcej, nie jest to od nas w ogóle zależne, lecz od matki natury.

Dobre uwarunkowanie genetyczne sprawia, że na starcie mamy więcej możliwości niż inni. Przykładowo osoba, która jest niska prawdopodobnie nigdy nie osiągnie sukcesu w koszykówce. O osiągnięciu sukcesu w danej dyscyplinie sportowej decydują przede wszystkim geny oraz proporcje włókien mięśniowych. Aby przekonać się o tym, czym nas obdarzyła matka natura, należy wykonać badania genetyczne, które czarno na białym pokażą skład naszych mięśni.

Urodzony sprinter

Każdemu z nas zapewne kiedyś obiło się o uszy, że Usain Bolt to urodzony sprinter. I coś w tym jest. Bolt posiada odpowiedni wzrost, długość kroku i smukłą postawę, dzięki której jest w stanie biegać szybciej niż inni. Podczas analizy jego biegu zauważono, że długość kroku w ostatniej fazie biegu jest o 20 cm dłuższa, w porównaniu z resztą zawodników. Prawdopodobnie uderza on również nogą w podłoże dużo mocniej, niż konkurenci, dzięki czemu uzyskuje maksymalną siłę kroku. I jego prędkość jest dużo większa, niż pozostałych zawodników. Nie da się ukryć, że dostał ogromny prezent od matki natury, a raczej odziedziczył go po swoich rodzicach. Na przykładzie Bolta można bardzo łatwo zauważyć, jak wielkie znaczenie w sporcie mają geny.

Wpływ genów

Dotychczas przeprowadzone badania pokazują, że na organizm człowieka wpływają zarówno geny, jak i środowisko, w dodatku w porównywalnej ilości. Mówiąc środowisko, mamy tutaj na myśli nasz styl życia, dietę czy psychikę. Ciężką pracą, która będzie regularnie wykonywana możemy sporo nadrobić, jednak są cechy, których nigdy nie uda nam się wypracować. Co więcej, genetycy odkryli geny zwane genami sportowymi, takie jak ACE, ACTN3 oraz gen ADRB2, których ocena polimorfizmu może stanowić istotny element przy wyborze ścieżki kariery sportowej.

Zapewne ciekawi Cię dlaczego te geny mają tak duży wpływ na to, czy ktoś zostanie sportowcem czy też nie. Otóż analiza genu ACE pozwala określić predyspozycje do sportów wytrzymałościowych lub szybkościowych, gen ACTN3 powie nam, czy ktoś ma usposobienie do uprawiania sportów siłowych, natomiast ADRB2 wykaże predyspozycje lub ich brak do uprawiania sportów charakteryzujących się wysiłkiem tlenowym.

Początek strony