Typy osobowości człowieka – flegmatyk, sangwinik, choleryk czy melancholik?

  Zastanawia Cię jakim typem osobowości jesteś?

Może to mieć bowiem bardzo duży wpływ na Twoje życie. Od typu osobowości zależeć może bowiem Twoje życie prywatne, jak i zawodowe. Być może tkwisz w nieodpowiedniej dla siebie pracy albo jesteś w związku z kimś, kto do Ciebie nie pasuje, bo nie znasz swojego typu osobowości. Może mieć on bowiem wpływ na sposób zarabiania pieniędzy jaki jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni, a nawet do rodzaju hobby, którego powinieneś się podjąć.

Typ osobowości to nie tylko definicja osoby i jej zachowania, postawy, mocnych i słabych stron. Jeśli dobrze poznasz swój typ osobowości będziesz w stanie dobrze poukładać swoje życie. Będziesz mógł skupić się na swoich mocnych stronach i to nimi kierować się w swoich działaniach. Znajomość swojego typu osobowości może sprawić, że Twoje życie zmieni się na lepsze. Być może tkwisz w sytuacji, która Cię unieszczęśliwia i nie wiesz dlaczego? Powodem może być niedobranie pracy, partnera czy miejsca zamieszkania do Twojego typu osobowości. Da się to jednak łatwo zmienić – wystarczy, że poznasz rodzaje osobowości i dotrzesz do tego, który dotyczy Cię najbardziej.

Podstawowy podział rodzajów osobowości to ten według Hipokratesa.

Dzieli ludzi na:

choleryków,

flegmatyków,

melancholików,

sangwiników.

Pierwsi i najbardziej temperamentni są cholerycy. To rodzaj osobowości, który jest najbardziej znany ze swojego epatowania silnymi emocjami, bardzo często o wiele zbyt intensywnymi. Choleryk jest znany ze swojej dużej życiowej aktywności i bardzo silnego oddziaływania na otoczenie. Jeśli znasz jakiegoś choleryka, z pewnością nieraz musiałeś się przez niego denerwować. Zapewne to on sam tworzył atmosferę chaosu i rozgardiaszu. Tacy są właśnie cholerycy. Ich emocje wylewają się na otoczenie. Niestety nie zawsze te emocje są pozytywne. Choleryk lubuje się także w zarządzaniu innymi. Świetnie nadaje się na szefa, chociaż jego podwładni nie będą mieli z nim łatwego życia. Jednak posiada zdolności przywódcze i tego nie można mu odmówić. Niestety bardzo często działa w sposób nieprzemyślany – cechują go szybkie i bardzo ekspresyjne decyzje, co nie zawsze daje dobre rezultaty.