See other templatesSee other templates

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ginekomastia to nadmiernie rozwinięty gruczoł piersiowy u mężczyzn. Jest to dosyć wstydliwy problem, który dotyczy mężczyzn w różnym wieku.

Może pojawić się u chłopców w okresie dorastania, jak również u dorosłych mężczyzn w okresie przekwitania. Nie ma reguły czy choroba ta będzie dotyczyć jednej czy obu piersi. Mówiąc w skrócie, gruczoł piersiowy zostaje jednostronnie lub obustronnie powiększony, jest widocznie większy niż wcześniej. Może się zdarzyć, że rozrostowi będzie towarzyszyć ból.

Zapewne zastanawiasz się teraz, jakie są przyczyny wystąpienia tej choroby.

Do najpopularniejszych zaliczamy zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, palenie marihuany oraz nieodpowiednie odżywianie się. Ginekomastia wywołuje wstyd oraz kompleksy u osób, których ona dotyczy. Mają one opory przed rozebraniem się na basenie czy siłowni. Jest to jednak kłopot, którego nie należy bagatelizować. Warto jest jak najwcześniej udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie.

Ginekomastia bardzo często mylona jest z lipomastią, gdyż objawy obu tych chorób są do siebie bardzo podobne. Warto jeszcze raz zwrócić uwagę na fakt, że ginekomastia wynika z aktywności estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, które skutkują rozrostem tkanki gruczołowej w okolicy piersi u mężczyzn, natomiast lipomastia jest zwyczajnym rozrostem tkanki tłuszczowej. Najczęściej występuje ona u osób z dużą nadwagą, dlatego też łatwiej jest jej zapobiegać.

Osoby otyłe, które zmagają się z lipomastią powinny w pierwszej kolejności zmodyfikować swoją dietę, wyeliminować złe nawyki żywieniowe oraz wprowadzić do swojego życia odrobinę ruchu, który z czasem będzie zwiększany. W zależności od stopnia zaawansowania choroby regularne ćwiczenia w połączeniu ze zbilansowaną dietą mogą pomóc uporać się z problemem lipomastii.

Lipomastia może również pojawiać się po znacznej redukcji masy ciała, raczej nie występuje ona u szczupłych mężczyzn. Jest jedynie problemem estetycznym. Aby zastosować prawidłowe leczenie, najpierw trzeba właściwie zidentyfikować chorobę przy pomocy badania USG. Jeśli lekarz zdiagnozuje u pacjenta lipomastię, w zależności od stopnia zaawansowania występują dwie formy leczenia.

Pierwszą z nich jest dieta i ćwiczenia, natomiast drugą, która jest najczęściej stosowana, gdy pierwsza nie przynosi oczekiwanych rezultatów jest liposukcja, czyli odsysanie tkanki tłuszczowej. Jeśli nadmiar skóry będzie bardzo duży zabieg ten będzie musiał zostać przeprowadzony operacyjnie, w przypadku niewielkiej zmiany można zastosować także lipolizę iniekcyjną, czyli rozpuszczanie tkanki tłuszczowej przy pomocy specjalnego preparatu.

Do rozpoznania ginekomastii niekiedy wystarcza sam wywiad, w którym lekarz zapyta nas o schorzenia i przyjmowane leki oraz wykona proste badanie. Dla potwierdzenia wstępnej diagnozy wykonane zostaną badania poziomu hormonów i enzymów wątrobowych. Leczenie ginekomastii polega na leczeniu schorzenia, które wywołało rozrost gruczołów piersiowych. Czasami koniecznie jest podanie hormonów.

Początek strony