Zielona kawa vs. młody jęczmień

Sposobów na odchudzanie się jest w internecie całe mnóstwo, a media uwielbiają nas bombardować informacjami o coraz to nowych środkach, które po zażyciu nie dość, że zredukują nam całą tkankę tłuszczową, to jeszcze w dodatku pobiegają za nas i wyniosą śmieci. W takie bajki nie wierzy chyba jednak żaden dorosły człowiek, który chciał kiedykolwiek schudnąć. Z drugiej strony istnieją produkty i suplementy, które przy odpowiednim zażywaniu pomogą nam zgubić nieco kilogramów, a przy tym będą dobrze współpracowały z naszym organizmem.

Czym jest zielona kawa?

W ogólnym opisie są to ziarna kawy, które nie zostały jeszcze poddane obróbce termicznej, w związku z tym zachowały część swoich właściwości, w tym chlorogen, podobno odpowiedzialny za wspomaganie odchudzania. Kwas chlorogenowy ma właściwości bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe. Ziarna zielonej kawy są więc nie tylko pomocne w odchudzaniu, ale także zdrowe. Dzięki swojej obecności w układzie pokarmowym zielona kawa obniża ilość wchłanianego cukru, a co za tym idzie, organizm nasz zaczyna korzystać z rezerw. Badania wykazały jego zbawienny wpływ na odchudzających się – chemik Joe Vincona z Uniwersytetu w Pensylwanii przez dwadzieścia dwa tygodnie podawał grupie badanej ekstrakt z zielonej kawy, a w efekcie osoby go przyjmujące schudły średnio po osiem kilogramów, żywiąc się tak samo, jak do tej pory. To liczby, które robią wrażenie. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko jest tu do końca dobrze odczytywane. Pamiętajmy, że zielona kawa może być dodatkiem do zbilansowanej diety oraz aktywnych ćwiczeń – wtedy z całą pewnością zgubimy szybciej naszą wagę. Jeśli poprzestaniemy na samym zażywaniu ekstraktu, efekty zapewne będą znikome. Sprawdzono to bowiem na myszach – kiedy podawano kwas chlorogenowy tym, które dostawały dietę wysokotłuszczową, okazało się szybko, że groziło im stłuszczenie wątroby! Należy więc mierzyć siły na zamiary, a wiara w cudowne środki to po prostu bzdura.

Zielony jęczmień

To kolejny środek wspomagający odchudzanie o którym jest ostatnio bardzo głośno. Jęczmień, podobnie jak zielona kawa, zawiera antyoksydanty, które w dobry sposób usuwają wolne rodniki. Jęczmień zawiera chlorofil, czyli substancję odpowiadającą za to, że rośliny są zielone. Chlorofil może być dobrym wsparciem w oczyszczaniu organizmu z toksyn, w leczeniu anemii, wspiera regenerację oraz gojenie się ran, wspiera nadnercze i tarczycę oraz wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Oprócz tego, zielony jęczmień obniża zawartość cholesterolu we krwi oraz posiada dużo błonnika. Co więcej, badania wykazały, że ma właściwości antydepresyjne. Błonnik wypełnia nasz żołądek sprawiając, że nie czujemy uczucia głodu przez długi czas.

Młody jęczmień to także istna bomba witaminowa. Podobnie jak zielona kawa, pozwala regulować poziom cukru we krwi. Łagodzi też bóle żołądka, przywraca równowagę kwasów i zasad, pomaga na ból stawów. Istny cud natury. Jednakże, czy jest on remedium na wszystkie problemy związane z odchudzaniem? To raczej wątpliwe. Gdyby tak było, lekarze polecaliby go nam na każdym kroku. Cała mądrość w przyjmowaniu takich suplementów jak zielona kawa i zielony jęczmień polegają na tym, że mogą być one tylko uzupełnieniem zbilansowanej diety, wspomagając organizm w walce z tkanką tłuszczową. Same w sobie jednak nie sprawią, że nagle niechciane kalorie znikną, co więcej, przyjmowane nierozsądnie mogą wręcz zaszkodzić. Jeśli jednak postanowimy uzupełnić naszą dietę o te produkty, może się okazać, że zgubiliśmy szybciej wagę, ale nie udałoby się to bez ćwiczeń oraz odpowiedniego żywienia. Warto wszystko robić z głową!