Dieta ketogeniczna - podstawowe informacje
Dieta ketogeniczna – na czym polega i dla kogo jest?
6 lipca, 2020
Koktajle odchudzające – sprawdzone przepisy
6 lipca, 2020

Aplikacje do liczenia kalorii ułatwiają życie

Aplikacje do liczenia kalorii

Coraz więcej osób obecnie dba o swoje odżywianie. Niezależnie od tego, czy naszym celem jest zbudowanie masy mięśniowej, zrzucenie zbędnych kilogramów, czy też utrzymanie masy ciała – koniecznym do tego warunkiem jest stosowanie dobrze zbilansowanej diety. Jak zatem tego pilnować w dzisiejszych czasach, gdy nikt raczej nie ma czasu na ręczne notatki? Z pomocą przychodzą aplikacje do liczenia kalorii!

O co chodzi z tą dietą?

Z każdym dniem rośnie zainteresowanie zdrowym odżywianiem, treningami oraz kształtowaniem sylwetki. Wiele osób pragnie zmienić coś w swoim ciele i w tym celu zaczynają stosować diety oraz ćwiczyć. Czy istnieje jednak jedna, prawidłowa dieta dla każdego człowieka? Oczywiście, że nie. Każdy z nas jest różny – ma inne parametry ciała, inną aktywność fizyczną w ciągu dnia, inną pracę, a co za tym idzie – inne zapotrzebowanie kaloryczne. A dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ w zależności od tego, jaki będzie stosunek spożywanej przez nas energii do energii wydatkowanej, możemy kształtować naszą sylwetkę, w zależności od celu. Jeśli zamierzamy budować masę mięśniową – konieczny jest tak zwany surplus kaloryczny. Czyli musimy jeść więcej, niż wynosi nasza całkowita przemiana materii, ponieważ do rozbudowy mięśni potrzebna jest energia. Jeśli chcemy utrzymać masę ciała, musimy jeść tyle, ile wydatkujemy, czyli oscylować w granicach naszego zera kalorycznego. A jeżeli chcemy schudnąć, musimy jeść mniej, niż wskazuje na to nasze zapotrzebowanie, wówczas organizm będzie czerpał z rezerw i spalał tłuszcz.

Jak tego pilnować?

Na nasze zapotrzebowanie energetyczne składają się poszczególne makroskładniki dostarczane z pożywieniem – białko, tłuszcz i węglowodany. Przyjmuje się, że 1 g białka i węglowodanów dostarcza nam 4 kcal, a 1 g tłuszczu dostarcza 9 kcal. Rzadko zdarzają się produkty będące źródłem tylko jednego makroskładnika – zazwyczaj jeden produkt zawiera wszystkie trzy, jednak w różnych proporcjach. Jak zatem łatwo się domyślić, kontrolując ilość spożywanych kalorii, będziemy także kontrolować ilość spożywanych makroskładników. Dobrze, ale czy trzeba wszystko notować i zliczać ręcznie? Absolutnie nie. Wychodząc na przeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na tego typu produkty, coraz więcej firm wypuszcza swoje aplikacje do liczenia kalorii.

Jak to działa?

Takie aplikacje na start dają nam możliwość obliczenia swojego zapotrzebowania na kalorie i ustawienia celu. Nie zawsze kalkulatory te są dokładne, zatem mamy również opcję wprowadzenia tego zapotrzebowania ręcznie i dobrania proporcji poszczególnych makroskładników. Taka aplikacja umożliwia nam zliczanie na przestrzeni dnia tego, co spożyliśmy. Ich działanie opiera się na wgranej w program bazie produktów. Baza ta może być dowolnie rozszerzana przez użytkowników – niektóre aplikacje dają możliwość dodawania własnych produktów lub nawet potraw złożonych z kilku artykułów spożywczych. Wprowadzając wielkość porcji, uzyskujemy informację, ile spożyliśmy kalorii, białka, węglowodanów i tłuszczów. Większość aplikacji ma możliwość podziału dziennej racji pokarmowej na posiłki – zazwyczaj jest to pięć posiłków, ale można to modyfikować, w zależności od zapotrzebowania.

Najbardziej popularne w Polsce aplikacje do liczenia kalorii to:

  • Fitatu,
  • Myfitnesspal,
  • FatSecret,
  • Kcalmar,
  • Kalkulatorkalorii.net.

Dlaczego warto skorzystać z takiej aplikacji?

Przede wszystkim, jest to znacznie ułatwienie. Taka aplikacja umożliwia nam szybkie liczenie kalorii i zapewnia, że obliczenia są wykonane poprawnie. W dzisiejszych czasach mało kto ma czas na to, aby spisywać przy każdym posiłku na kartkę co zjadł, a następnie liczyć „na pieszo” wartości odżywcze. Aplikacja robi to za nas, wystarczy wybrać produkt i wpisać wielkość porcji. Większość z nich jest bardzo intuicyjna, przez co można je zainstalować i od razu zacząć używać, bez konieczności długotrwałego czytania instrukcji obsługi. Aplikacje bywają wyposażone w czytniki kodów kreskowych produktów, co jeszcze bardziej usprawnia nam spisywanie, co zjedliśmy. Bazy danych mogą być także zaopatrzone w tabele wartości odżywczych z różnych sieciowych restauracji, dzięki czemu możemy zjeść na mieście, bez obawy, że nie wiemy, ile nasz posiłek miał kalorii. Aplikacje zapewniają nam kontrolę nie tylko nad podstawowymi makroskładnikami, ponieważ często zawierają też informację na temat błonnika, witamin lub mikroskładników. Jak widać zatem, lista zalet tego typu rozwiązania jest bardzo długa. Każdy, kto chce zadbać o swoją sylwetkę, powinien zaopatrzyć się w taką aplikację.

Dodaj komentarz