Wielu sportowców bierze sterydy dla zwiększenia masy mięśniowej, wydajności oraz wytrzymałości na treningach. Są jednak tacy, którzy kategorycznie zarzekają się przed tym. Nigdy nie brali i nie chcą brać. Wynika to z chęci zbudowania formy jedynie własnymi siłami. Jednak czy tylko honor jest przeciwwskazaniem do stosowania sterydów?
Długotrwałe stosowanie sterydów skutkuje masą dolegliwości zdrowotnych. Uszkadza większość narządów człowieka, a przy tym powoduje nieodwracalne zmiany w gospodarce hormonalnej. Jest w stanie wpłynąć negatywnie na cały rozwój organizmu. Poprzez stale podniesiony poziom hormonów we krwi powoduje obciążenie wątroby. W konsekwencji jej zapalenie, uszkodzenie, a nawet zmiany nowotworowe. Upośledzone zostaje krążenie krwi. Wzrasta prawdopodobieństwo zakrzepicy, miażdżycy oraz choroby wieńcowej. Niemal standardem jest nadciśnienie. A wraz z nim często bóle głowy i pogorszenie wzroku. Osoby biorące sterydy stają się bardziej narażone na zawał serca, udar mózgu, czy niewydolność nerek. Przez zmienioną pracę hormonów typowym objawem jest trądzik.
Sztuczne zwiększenie testosteronu we krwi U mężczyzn po odstawieniu sterydów zmniejsza się naturalna produkcja tego hormonu oraz ilość wytwarzanych plemników. W ten sposób dochodzi do bezpłodności. Grozi ona także kobietom, u których zaczynają występować nieregularne miesiączki przy braniu sterydów, a nawet całkowite wstrzymanie cyklu. Typowym skutkiem jest też łysienie. Dzieje się to przeciwstawnie do zwiększonej ilości włosów na plecach oraz klatce piersiowej. Kobiety często skarżą się na pojawiające się owłosienie na twarzy. U nich także stwierdza się trwałe obniżenie głosu i rozrost tkanki piersiowej w okolicy sutków. To tzw. ginekomastia, również u mężczyzn.
U tych, którzy wciąż jeszcze są w fazie rozwoju, sterydy stanowią szczególnie silne zagrożenie. Stwierdza się, że przy przyjmowaniu sterydów u osób w wieku nastoletnim, dochodzi do przedwczesnego zamknięcia nasady kości długich. Skutkiem jest zahamowanie wzrostu ciała. Zaburzenie naturalnych procesów hormonalnych nie daje szansy na naturalny rozwój i ukształtowanie.
Dolegliwości psychiczne są wcale nie mniejsze, niż te fizyczne. Hormony mają silny wpływ na emocje człowieka. Tak w tym przypadku zaburzony przez sterydy naturalny poziom hormonów skutkuje huśtawkami nastrojów. Osoby je zażywają mają problemy ze skrajnymi przejściami z silnej euforii do poczucia irytacji oraz przygnębienia. Powoduje to często depresje i uzależnienie. Dla utrzymania dobrego samopoczucia zwiększa się dawki, by dłużej utrzymać stan euforii. Ważna jest wtedy pomoc specjalisty. Pomoże on w problemie uzależnienia i częstej dla osób stosujących sterydy wzmożonej agresji.
Uzależnienie tyczy się psychicznych możliwości, ale i fizycznych. Nadal jest to uzależnienie psychiczne, jednak oparte na zdolnościach ciała do treningu. Nagle sił jest mniej, wolniej zwiększa się masa mięśniowa, o wiele trudniej jest podnosić ciężary, z jakimi wcześniej radziło się bez problemu. Co warto dodać, po odstawieniu układ hormonalny nie pracuje na normalnym poziomie. Zmniejsza się odporność, łatwiej o przeziębienie. Pojawiają się bóle w stawach, których wcześniej nie odczuwało się, a jakie spowodował trening ponad możliwości ciała w trakcie brania sterydów.
Osoba zaczynająca brać sterydy o wiele szybciej i łatwiej dostrzega pozytywne aspekty ich stosowania – wspomniane wcześniej zwiększenie masy mięśniowej, siły oraz możliwości. Negatywne skutki uboczne zaczynają pojawiać się z czasem. Są jednak o wiele bardziej istotne i stanowić powinny główny wyznacznik w podejmowaniu decyzji, czy warto.