Dieta kopenhaska - zasady szwedzkiej diety
Dieta kopenhaska – zasady i jadłospis
6 lipca, 2020
Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu
Jak pozbyć się wody z organizmu? 6 skutecznych sposobów
6 lipca, 2020

Jak biegać żeby schudnąć?

Jak biegać żeby schudnąć

Bieganie to świetna dyscyplina, która niesie ze sobą wiele zalet. Wiele osób niestety nie jest zadowolonych ze swojej figury. Zbyt duża waga, wysoki poziom tkanki tłuszczowej, a może po prostu słaba kondycja fizyczna? Warto zastanowić się nad odpowiednim treningiem, który w znaczny sposób pomoże nam się uporać z niektórymi problemami, będącymi utrapieniem milionów osób na całym świecie.

Zalety biegania.

Choć wiadomo, że bieganie jest niezwykle wyczerpującą dyscypliną sportu, niesie ze sobą wiele zalet, które warto znać. Część osób dość szybko rezygnuje z dalszego kontynuowania treningu, ze względu na to, że po pokonaniu dystansu kilkudziesięciu metrów drastycznie się męczą. Oczywiście jest to normalne, a wraz ze zwiększaniem ilości treningów i ich intensywności, nasza kondycja znacznie będzie się zwiększać, przez co będziemy w stanie pokonać znacznie dłuższą drogę, niż miało to miejsce na początku. Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że regularne bieganie w znacznym stopniu obniża ryzyko chorób serca. Pomaga spalać mnóstwo kalorii, a także wzmacnia stawy, gdyż zwiększa się ilość krwi, która dostaje się do stawów, tym samym zwiększając ilość tlenu i „wypłukując” toksyny. Warto pamiętać, że jest to również świetna forma odstresowania się. Muzyka może nam w znacznym stopniu umilić tego typu aktywność. Co ważne, bieganie niweluje ryzyko pojawienia się zaćmy, ale również uczy dyscypliny, regularności i samozaparcia, z czym wiele osób ma ogromne problemy. Pewne badania wykazały także, że intensywne treningi, do których możemy z pewnością zaliczyć bieganie, znacznie zwiększają gęstość mineralną kości. Jogging wyciągnie Cię z domu, tak więc jest to świetna propozycja dla osób, które większość czasu spędzają przed komputerem, grając w gry lub pracując. Dodatkowo zwiększa siłę naszego ciała, a nawet mówi się, że pozwala żyć kilka lat dłużej. Przykładowo „Stanford University School of Medicine” przez 21 lat kontrolowali wpływ biegania na nasze zdrowie. W tym celu brali pod uwagę osoby, które regularnie uprawiają sport, a także te, które stronią od aktywności fizycznej. Okazało się, że 85% biegaczy wciąż żyje, jeśli natomiast chodzi o grupę nieaktywną, przy życiu zostało tylko 66% badanych.

Interwały- najskuteczniejsze ze wszystkich?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób powinni oni biegać, aby zrzucać zbędne kilogramy. Jeśli regularny trucht nie przynosi odpowiednich rezultatów, mamy rozwiązanie! Trening interwałowy znacznie może przyśpieszyć ten jakże trudny do wykonania proces. Na czym one właściwie polegają? W tym przypadku eksperymentujemy z intensywnością jednostki treningowej. Krótkie okresy intensywnego wysiłku przeplatają się z dłuższymi okresami umiarkowanego wysiłku. Przykładowy schemat może wyglądać następująco: 15 sekund sprintu na maksymalnym poziomie intensywności (80-90%), następnie 15 sekund truchtu na średnim poziomie intensywności (60%). Powinniśmy go powtórzyć kilka razy. Oczywiście warto pamiętać o wcześniejszej rozgrzewce kilkuminutowej, aby przyzwyczaić organizm do wysiłku. Na końcu warto chwilę pobiegać wolnym truchtem w ramach schładzania. Co ważne, interwały można wykonywać maksymalnie 3 razy w tygodniu z przerwą 48-godzinną, a trening nie powinien trwać dłużej niż 25 minut. Treningu interwałowego nie powinniśmy łączyć z treningiem siłowym i cardio. Nie jest również wskazany podczas diety restrykcyjnej, gdyż organizmowi może zabraknąć potrzebnych składników odżywczych potrzebnych do regeneracji.

Odpowiednie odżywianie.

Chcąc schudnąć nie można zapominać o odpowiednim odżywianiu się. Dieta jaką stosujemy, powinna dostarczać nam wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Pamiętajmy o jeszcze jednym ważnym czynniku- kalorie. W przypadku jeśli chcemy zrzucić kilka kilogramów, powinniśmy stosować deficyt kaloryczny. Ich ilość możemy policzyć za pomocą specjalnego wzoru lub używając odpowiedniego kalkulatora, gdzie podajemy wzrost, wagę, a także stopień aktywności fizycznej. Dzięki temu mamy rozeznanie jaką ilość jedzenia możemy spożywać.

Dodaj komentarz