Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?
6 lipca, 2020

Jak zacząć biegać?

Jak zacząć biegać

Sport jest nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia. Sprawia, że nie tylko sylwetka wygląda lepiej, ale także poprawia samopoczucie i zdrowie człowieka.  Warto przynajmniej kilka razy w tygodniu poświęcić czas na ulubioną aktywność fizyczną. Wiele ludzi wybiera bieganie, jednak jak w każdej dyscyplinie bardzo trudno jest zrobić pierwszy krok. Często źle dobrany dystans czy nieodpowiednio dobrane ubrania potrafią zniechęcić nawet najbardziej zmotywowaną osobę.

Co jest niezbędne, aby zacząć biegać?

Bez wątpienia najważniejszym elementem rozpoczęcia przygody z bieganiem jest motywacja. Nieważne czy jest to silna potrzeba zgubienia kilku nadprogramowych kilogramów czy może poprawa swojej kondycji lub zdrowia. Drugim ważnym elementem jest wybór trasy do biegania. Warto wyszukać w swojej okolicy miejsca przeznaczone do biegania. Mogą być to specjalnie wydzielone na stadionach bieżnie, siłownie, park, ulice miasta lub wiejskie drogi. Dużą zaletą tej aktywności fizycznej jest możliwość wykonywania jej w każdym miejscu na świecie oraz o każdej porze. Niewątpliwym plusem jest również fakt, że biegając amatorsko nie ma konieczności wydawania dużej ilości pieniędzy na sprzęt. W zasadzie zaczynając przygodę z bieganiem wystarczy zaopatrzyć się w wygodny strój i buty. Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą słuchawek. Ulubiona muzyka sprawi, że bieganie będzie traktowane jako forma odpoczynku, a nie przykry obowiązek.

Interwały jako sposób urozmaicenia biegania

Trening interwałowy jest to przeplatanie odcinków powolnego truchtu z z szybkim biegiem. Ważnym elementem interwałów jest skracanie czasu odpoczynku w kolejnych etapach. Ważne jest poprawne i systematyczne wykonywanie treningu. Tylko wtedy można spodziewać się efektów. Do głównych zalet treningu interwałowego można zaliczyć:

  • pozwala na szybkie spalenie kalorii,
  • jest różnorodny,
  • można go wykonywać o każdej porze,
  • jest całkowicie darmowy
  • nie zajmuje dużo czasu
  • daje szybkie efekty

Interwały są świetną opcją dla osób, które szybko się nudzą. Sprawdzą się również dla początkującej osoby, ale należy dobrać rodzaj intensywności do swoich możliwości. Bardzo pomocne przy wykonywaniu treningu interwałowego mogą okazać się aplikacje. Na rynku jest dużo dostępnych opcji, które można dostosować do swoich potrzeb. Wiele bardzo dobrych aplikacji jest dostępnych za darmo, a pozwalają na ustawienie swoich programów treningowych, pokazują pokonaną trasę, a także liczą czas, prędkość oraz spalone kalorie podczas biegu. Oferują także gotowe treningi, które są zazwyczaj posegregowane stopniami trudności.

Jakich błędów unikać?

Głównym problemem osób początkujących jest postawienie sobie zbyt dużego celu, zbyt intensywne ćwiczenia i brak czasu na regenerację. Trening cardio przynosi zadowalające rezultaty, ale tylko wtedy, gdy jest wykonywany poprawnie i jest dodatkiem do dobrze zbilansowanej diety. Złe przygotowanie przed treningiem, tzn. brak posiłku i brak rozgrzewki to częsty błąd, który popełniają początkujące osoby. Jako rozgrzewka wystarczą proste ćwiczenia takie jak krążenie ramion, bioder czy wymachy i skłony. Pozwoli to na uniknięcie kondycji oraz poprawę tzw. czucia głębokiego. Ważnym elementem ćwiczeń jest systematyczność. Bez niej bardzo trudno jest osiągnąć wymarzony cel. Przygotowuje organizm do wysiłku oraz minimalizuje ryzyko kontuzji. Zaleca się uprawianie sportu przez 30 minut przez 4 dni w tygodniu. Oczywiście z czasem można zwiększać czas oraz częstotliwość. Należy jednak pamiętać, aby zbyt częste wykonywanie treningu nie spowodowało „przetrenowania”. Każdy organizm, szczególnie po bardzo intensywnym cardio  wymaga odpoczynku i regeneracji.

Bieganie jest jedną lepszych aktywności fizycznych. Jest przede wszystkim tanie i nie wymaga specjalnych umiejętności czy talentu. Najtrudniejsze w nim są początki, ale efekty po systematycznych ćwiczeniach dają motywację do dalszych treningów. Bieganie jest świetnym sposobem na poprawę kondycji, stanu zdrowia lub po prostu spędzenia wolnego czasu. 

Dodaj komentarz