Zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet
Podwyższony testosteron u kobiet – jak z nim walczyć?
12 października, 2020
Bierzesz sterydy - sprawdz co ci grozi
Bierzesz sterydy – sprawdź co Ci grozi?
12 października, 2020

Jakie są skutki przepracowania?

Jakie sa skutki przepracowania

Długotrwały brak odpoczynku powoduje szereg problemów zdrowotnych…

Przepracowanie to tylko z pozoru niewinne zjawisko. Szef nas chwali, my czujemy się dumni z dobrze wykonanej pracy, ilość zarobionych pieniędzy pod koniec miesiąca wzrasta. Czy jest się na co skarżyć?

Okazuje się, że owszem. Poza dumą i satysfakcją, zaczynamy w którymś momencie czuć zmęczenie, które z każdym kolejnym dniem przemienia się w coraz większe rozdrażnienie, zdenerwowanie i ostatecznie nawet znienawidzenie obecnej pracy.

Tak niewinne dwie godziny w pracy więcej, stają się winowajcami rodzących problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Objawy przepracowania Przepracowanie to podwyższone ciśnienie krwi, które zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca i chorób wieńcowych. To przewlekły ból głowy, stres i bezsenność. Jeśli pracujesz w biurze, spędzając swój dzień w pozycji siedzącej, najprawdopodobniej do skutków przepracowania dojdzie jeszcze nadwaga i problemy z układem pokarmowym.

Kto w trakcie pracy ma czas na zawracanie sobie głowy odpowiednim posiłkiem? Najczęściej to kupione w automacie batony, szybkie przekąski, czy fast foody.

Wpływ przepracowania na psychikę

Nie da się pominąć aspektu wpływu przepracowania na psychikę człowieka. Zmęczenie? To nie jest jedynie objaw fizyczny, często bywa mocno odczuwalne na poziomie psychicznym. Daje o sobie znać poprzez zmniejszenie zainteresowania osobistymi sprawami, niechęć do szukania ciekawych sposobów spędzenia wolnego czasu. Dlatego tak często wpycha miliony Polaków przed telewizory w każdy wieczór, kiedy to wymęczeni po pracy nie mają sił, ani ochoty wyjść ze znajomymi. Długo utrzymująca się apatia często staje się objawem depresji. A nerwowość, na którą skazuje nadmiar obowiązków zawodowych, przechodzi u wielu osób w zaburzenia lękowe. Nim zdamy sobie sprawę z tego, że tak naruszyliśmy własne zdrowie psychiczne, pchamy się często w sposoby tłumienia dolegliwości – popijamy na rozluźnienie alkohol, kupujemy nowe ubrania, popadamy w hazard. Depresja, nerwica i uzależnienia to niemal standard codzienności współczesnego człowieka. Przepracowanie to mocny ku temu powód. Pozostaje pytanie – czy faktycznie warto?

Powody przepracowania

W sidła przepracowania wpycha z jednej strony pracodawca – bo wymaga, aby spędzać w pracy więcej, niż umownie przyjęte osiem godzin. A z drugiej wpychamy się w nie sami. Mało, że nie potrafimy odmawiać, to tkwimy w przyjętym od społeczeństwa schemacie, że należy walczyć o więcej kosztem własnego zdrowia. Założeniem, że to jedynie ciężka praca jest w stanie zagwarantować sukces. Jeśli kilka razy pod rząd zgodzimy się, by kogoś zastąpić i pracować na dwie zmiany, to po jakimś czasie nikt nie będzie już pytał o zgodę – po prostu przydzieli taki wymiar pracy. Dlatego tak ważna jest asertywność od samego początku i jasne stawianie granic. Nie zabieramy pracy do domu. Na obowiązki jest określony czas, który należy wyraźnie oddzielić od reszty swojego życia. Niszczenie relacji z samym sobą i innymi W przeciwnym razie poza uszkodzeniem zdrowia fizycznego i psychicznego, dojdzie również do uszkodzenia więzi rodzinnych, relacji z bliskimi oraz utraty poczucia własnego „ja”.

Warto się zastanowić

Przy pracoholizmie nie ma miejsca dla innych i siebie samego. Z czasem ciężko będzie określić, kim się właściwie jest, poza byciem pracownikiem na danym stanowisku. Czy aby tak na pewno ma wyglądać życie? Teraz, kiedy masz świadomość tego, jak niebezpieczne skutki pociągają za sobą całe dnie spędzane w pracy, bądź odpowiedzialny i staraj się nie przepracowywać się. Zawsze stawiaj na pierwszym miejscu swoje zdrowie. Nie da się kupić go za żadne pieniądze. Podobnie jest z rodziną – zawsze ważniejsza będzie obecność przy nich w ważnych momentach życia, niż kolejne zabawki i prezenty. Szanuj swój czas. Są momenty, gdy jest wart o wiele więcej, niż oferuje pracodawca!

Komentarze są wyłączone.