Jak schudnąć bez diety
Czy da się schudnąć bez diety?
7 lipca, 2020
Jak ułożyć plan treningowy
Jak ułożyć plan treningowy?
9 lipca, 2020

Kalkulator sylwetki i dietetyczny. Klucz do wymarzonej sylwetki

Kalkulatory dietetyczne - jak z nich korzysac

Kalkulatory dietetyczne to narzędzia, dzięki którym w szybki i łatwy sposób można obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie, a także poznać swój wskaźnik BMI. Są one niezbędne w pracy każdego dietetyka – znacznie ułatwiają współpracę z pacjentami, którzy mają problem zarówno z nadwagą, jak i niedowagą. Dzięki specjalnie dostosowanym schematom można ustalić odpowiednią dietę, która doprowadzi nas do wymarzonej sylwetki. Jak działają kalkulatory dietetyczne? Którym warto zaufać, a które lepiej potraktować z przymrużeniem oka? Co tak naprawdę mówi o nas typ sylwetki?

Kalkulatory dietetyczne – czym są i jak działają?

Kalkulator dietetyczny jest specjalnie dostosowanym narzędziem, służącym do kontrolowania wagi, ale także do oceny stanu odżywiania. Dzięki sporej liczbie parametrów, które analizujemy, możemy uzyskać cenne informacje na temat swojej figury. Bezpośrednio wpływa to potem na pracę, którą wykonujemy, aby dojść do sylwetki marzeń. W Internecie znaleźć można liczne wzory do obliczenia różnych wskaźników masy ciała – trzeba jednak uważać i używać sprawdzonych kalkulatorów. Błędne obliczenia mogą doprowadzić do nieprawidłowego sposobu odżywiania, czy źle dobranej aktywności fizycznej.

Wśród różnych wzorów brane pod uwagę są liczne parametry, takie jak między innymi:

  • płeć,
  • wiek,
  • wzrost,
  • masa ciała,
  • obwód bioder,
  • obwód talii.

Najpopularniejsze kalkulatory dietetyczne

W Internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów dietetycznych, dzięki którym możemy obliczyć prawidłową masę ciała względem naszego wzrostu i wieku, sprawdzić, jaki jest nasz typ sylwetki oraz obliczyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Podobne algorytmy wykorzystuje się w gabinetach dietetycznych przy okazji rozmowy z pacjentem. Pomagają one w znacznym stopniu śledzić efekty stosowanej przez siebie diety

Kalkulator BMI

Kalkulator wskaźnika masy ciała (Body Mass Index) działa na podstawie wzoru opracowanego przez Lamberta Adolphe’a Jacquesa Queteleta – belgijskiego matematyka. Wskaźnik opracowany już w 1830 roku, który może być używany tylko w przypadku osób dorosłych. Nie uwzględnia on masy mięśniowej, przez co osoby uprawiające sport lub pracujące fizyczne mogą być błędnie diagnozowane pod kątem chorób związanych ze złym odżywianiem. Względna dokładność i prostota sprawiają jednak, że jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych kalkulatorów przez dietetyków na całym świecie.

Aby obliczyć BMI, należy posłużyć się wzorem: BMI= masa/wzrost^2

Kalkulator WHR

Wskaźnik stosunku talia-biodra pozwala dokładnie określić typ sylwetki lub rodzaj nadwagi. Do obliczenia wartości WHR (ang. Waist-Hip-Ratio) koniecznie jest zmierzenie obwodu talii i bioder za pomocą choćby zwykłego metra krawieckiego. Pomiary muszą być jednak jak najdokładniejsze, aby w wyniku otrzymać prawdziwe obliczenia. Typ figury jest istotny, aby przygotowana dieta była odpowiednia. Sylwetka androidalna, zwana jabłkiem, występuje przy współczynniku równym bądź wyższym 0,8 u kobiet i równym lub wyższym 1,0 u mężczyzn. Sylwetka gynoidalna, typu gruszka, to współczynnik równy lub niższy 0,8 u kobiet i równy lub niższy 1,0 u mężczyzn. Idealne proporcje sylwetki według wskaźnika WHR wynoszą 0,7 u kobiet oraz 1,0 u mężczyzn.

Aby przekonać się, jakim typem sylwetki jesteśmy, stosujemy podany wzór:

WHR= obwód talii/obwód bioder

Kalkulator WHTR

Wskaźnik stosunku wzrostu do obwodu talii (ang. Waist To Heigh Ratio). Pomiary zawierają okolice brzucha przy obwodzie talii, gdzie występuje najwięcej tkanki tłuszczowej. Badania mówią, że WHTR jest dokładniejszym pomiarem niż BMI. W przypadku wskaźnika równego lub wyższego 49 diagnozuje się zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę i zaburzenia krążenia. Wskaźnik obliczamy przy wykorzystaniu następującego wzoru:

WHtR=(obwód talii/wzrost)x100

Kalkulator CPM

Wskaźnik całkowitej przemiany materii (ang. Total Metabolic Rate) używany jest, by obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne konkretnego pacjenta. Jest to suma wydatków energetycznych na dobę, związanych z metabolizmem (PPM) i aktywnością fizyczną (PAL).

CPM=PPM x PAL

Kalkulator YMCA

To kalkulator pokazujący wskaźnik poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. Obliczenia te niezbędne są do ustalenia prawidłowej diety – o niskiej lub wysokiej zawartości tłuszczów. Wskaźniki te są równie często wykorzystywane, aby śledzić efekty procesów odchudzania. Ta metoda jest prosta, ponieważ wykorzystuje wyłącznie dwie zmienne: obwód pasa (talii) oraz masę ciała. Aby obliczyć poziom tkanki tłuszczowej, należy wykorzystać wzory:

  • YMCA = (1,634xA-0,0,1804xB-98,42)/2,2xBx100 – dla mężczyzn
  • YMCA = (1,634xA-0,0,1804xB-76,76)/2,2xBx100 – dla kobiet

A = obwód talii w cm

B = masa ciała w kg

Kalkulator Ładunku Glikemicznego

Wskaźnik ten używany jest do określenia zawartości węglowodanów w jedzeniu. Pomaga przy opracowaniu diety nisko- lub wysokowęglowodanowej oraz przy ustalaniu diet dla pacjentów chorych na cukrzycę albo inne choroby cywilizacyjne. Ładunek glikemiczny obliczymy przy pomocy wzoru: Ładunek Glikemiczny = (ilość węglowodanów przyswajalnych [g] x indeks glikemiczny) / 100

Wzór Broca

Wzór ten jest najprostszym sposobem na ustalenie prawidłowej masy ciała. Zakłada on, że odpowiednia waga człowieka to jego wzrost w centymetrach minus 100. Udoskonalony wzór zakłada różnicę zmniejszoną o 10% w przypadku kobiet i o 5% w przypadku mężczyzn.

Wzór Lorentza

Wzór Lorentza to jedna z alternatywnych metod obliczania prawidłowej wagi, względem wzrostu i płci. Zastosowanie go jest bardzo proste i zajmuje dosłownie chwilę, aby przekonać się, czy nasza aktualna waga jest daleka, czy bliska ideałowi. Uznawany jest za bardzo dokładny, ponieważ bierze pod uwagę wiele parametrów. Wzór Lorentza jest inny dla kobiet i dla mężczyzn:

Należna masa ciała (kobiety) = wzrost [cm] – 100 – ((wzrost [cm] – 150) / 2)

Należna masa ciała (mężczyźni) = wzrost [cm] – 100 – ((wzrost [cm] – 150) / 4)

Jak określić swój typ sylwetki?

Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na określenie swojego typu sylwetki, jest po prostu zebranie pomiarów. Można to łatwo zrobić za pomocą centymetra krawieckiego. Wtedy mamy pewność, że pomiary zostały wykonane starannie. Dokonując ich, skupiamy się na szerokościach najważniejszych elementów naszego ciała. Są to:

  • ramiona – w najszerszym miejscu,
  • klatka piersiowa – na wysokości biustu,
  • talia – nad pępkiem, w najwęższej części,
  • biodra – centymetr umieszczamy nad kością biodrową i przesuwamy wzdłuż najszerszego miejsca na pupie.

Oprócz tych pomiarów ważne jest również zmierzenie obwodu talii. Dopiero teraz można wykonać obliczenia:

  • szerokość ramion – szerokość bioder > 5 = typ Y,
  • szerokość ramion – szerokość bioder < 5 = typ A,
  • szerokość ramion = szerokość bioder – typ O, X lub I w zależności od proporcji.

Pod uwagę należy wziąć również obwód talii (cm). Jeśli wynosi więcej niż 80 cm, to należy tę wielkość podzielić przez szerokość talii. W przypadku uzyskania wyniku większego niż 2,5 dowiadujemy się, że typ naszej sylwetki to O. Jeśli jednak wynik będzie mniejszy niż 2,5, musimy dokonać dodatkowych pomiarów, aby obliczyć proporcje:

  • szerokość bioder – szerokość talii > 5 cm = typ X,
  • szerokość bioder – szerokość talii < 5 cm = typ I.

Rodzaje budowy ciała

Dzięki wykonaniu pomiarów ciała możemy określić, jakim typem sylwetki jesteśmy. Mimo iż ich nazwy są różne, to występują między nimi również cechy wspólne.

Sylwetka w kształcie litery Y

Ten kształt nazywany jest odwróconym trójkątem, który charakteryzują szersze ramiona niż biodra. Często biust jest pełny, nogi szczupłe, a pupa dość płaska. Przy tej sylwetce zdarza się, że brzuch jest większy.

Sylwetka w kształcie litery A

Ten typ sylwetki to potocznie zwana „gruszka”. Charakteryzują ją wąskie ramiona, mały biust, pełne biodra, pupa oraz uda. W tym przypadku ciężar sylwetki znajduje się na dole.

Sylwetka w kształcie litery O

To sylwetka mocno zaokrąglona. Cechy charakterystyczne to szeroka talia, duży brzuch, który często jest większy niż piersi. Pośladki i nogi są szczupłe. Sylwetka kobiet posiadających takie kształty, to tzw. jabłko.

Sylwetka w kształcie litery I

Występuje zazwyczaj u kobiet, których wzrost jest wysoki. Kobieta o tej sylwetce jest szczupła, ma małe piersi oraz pupę, a talia nie jest wyraźnie zaznaczona. Oznacza to również, że nie ujrzymy tu nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Sylwetka w kształcie litery X

Kobieta, której sylwetka przypomina X, to tak zwana klepsydra. Charakteryzują ją niemalże idealne proporcje. Taka kobieta ma pełne ramiona oraz biust, smukłe, ale kształtne nogi oraz wyraźnie zaznaczone wcięcie w talii.

Kalkulator sylwetki i dietetyczny – jak do nich podchodzić?

Do każdego wyżej opisanego kalkulatora powinniśmy podejść z dystansem. Co prawda są one bardzo pomocne i dzięki nim otrzymujemy przydatne wskazówki dotyczące naszego wyglądu czy prawidłowej wagi, jednak nie zawsze te wyniki są miarodajne. Mimo iż w większości przypadków podajemy dokładne dane: obwód talii (cm), obwód bioder (cm), płeć (kobieta/mężczyzna), wiek to ludzkie ciała bardzo się od siebie różnią i ich stan determinuje wiele czynników, które trudno ująć w proste liczby. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że dany kalkulator czy wzór, stworzony jest dla pewnej grupy osób, a nie indywidualnie pod nas. Jeśli chcemy otrzymać jak najwięcej wskazówek dotyczących naszego ciała czy sylwetki, najlepiej wybierzmy się do specjalisty, a dostępne w Internecie rozwiązania traktujmy jako dodatek.

Dodaj komentarz