Ile powinien trwać trening?
30 grudnia, 2020
Katabolizm, anabolizm, metabolizm - co to jest
Metabolizm, anabolizm i katabolizm. Czym się różnią?
19 stycznia, 2021

Najlepsze spalacze tłuszczu. Sprawdzamy najskuteczniejsze składy

Najlepsze spalacze tluszczu

Najlepsze spalacze tluszczu

Kto z nas nie chciałby mieć smukłego, pozbawionego wałków tłuszczu ciała i to bez żadnego wysiłku? W świecie lansującym przede wszystkim atletyczne sylwetki pozbawione nadmiernych kilogramów z pewnością większość podpisałaby się pod tymi pragnieniami. Niestety, osiągnięcie atrakcyjnej dla oka formy nie jest takie łatwe. Chyba że… zastosujemy odpowiedni spalacz tłuszczu (tak przynajmniej zarzekają się producenci). Poniższy artykuł to jednak nie ranking spalaczy tłuszczu czy naturalnych składników, które bez diety pomogą Ci pozbyć się zbędnych kilogramów. Przyjrzymy się za to bliżej suplementom stworzonym dla redukcji tkanki tłuszczowej i sprawdzimy, jak (i czy w ogóle) działają.

Spalacz tłuszczu – co to w ogóle jest i jak działa?

Spalacze tłuszczu to specjalne skomponowane suplementy diety, których zadaniem jest pomóc w spalaniu tkanki tłuszczowej. Różne środki wykorzystują w tym celu różne z charakterystycznych dla ludzkiego organizmu procesów. Najpopularniejsze zjawiska, w oparciu o które komponowane są spalacze tłuszczu, to termogeneza oraz lipoliza. W kontekście definicji i działania spalaczy tłuszczu warto podkreślić, że wbrew ich nazwie one same (czy też zawarte w nich składniki) nie są bezpośrednio odpowiedzialne za spalanie tkanki tłuszczowej.

Termogeneza

Organizm potrzebuje energii do każdej czynności. Kalorie spala nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że nic nie robimy. Termogeneza, czyli dbałość o temperaturę ciała, zachodzi w zasadzie cały czas. By odpowiednio podnieść lub obniżyć temperaturę, organizm musi spalić określoną liczbę kalorii. Sposób działania niejednego spalacza tłuszczu opracowany został właśnie z wykorzystaniem termogenezy. Zawarte w suplemencie składniki podnoszą temperaturę ludzkiego ciała i zachęcają organizm do zintesyfikowanych działań, by z tym zjawiskiem walczyć. Akcja serca przyspiesza, metabolizm zostaje podkręcony, człowiek odczuwa pobudzenie – to tylko kilka z objawów zauważanych po zastosowaniu termogeników.

Lipoliza

Spalanie tłuszczu wypełniającego komórki tłuszczowe zachodzi podczas lipolizy – na skutek rozkładu trójglicerydów w tkance tłuszczowej powstają kwasy tłuszczowe i glicerolu. Zjawisko to regulują hormony nadnercza: adrenalina i noradrenalina. W przypadku spalaczy tłuszczu nie chodzi o wywołanie lipolizy, lecz jej wzmożenie podczas aktywności fizycznej.

Dobry spalacz tłuszczu – po czym go poznać?

W sklepach (nawet w osiedlowych marketach!), aż roi się od produktów obiecujących szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej i oszałamiające efekty już po wypiciu jednej herbatki czy zażyciu pojedynczej tabletki. „Prawdziwy” spalacz tłuszczu raczej nie wpadnie Ci jednak w ręce w przypadkowym miejscu. Sprawdzone środki sprzedawane są w specjalistycznych sklepach dedykowanych osobom aktywnym fizycznie i dbającym o dietę.

Oczywiście miejsce zakupu nie przesądza o tym, czy dostałeś w swoje ręce najlepszy spalacz tłuszczu. Po czym więc rozpoznać, że spośród wszystkich suplementów diety trafiłeś na ten właściwy?

 1. Nauka zna wiele substancji wpływających na tkankę tłuszczową i jeszcze więcej takich, które można w tym kontekście włożyć między bajki. Decydując się na konkretny suplement, sprawdź jego składniki aktywne i badania dotyczące ich wpływu na ludzi. Pamiętaj przy tym, że proces testowania wszystkich środków wspomagających wygląda następująco: działanie na sztucznie wyhodowane tkanki, działanie na zwierzęta, działanie na ludzi. Zdarza się, że specyfik, który u np. szczurów przyniósł fenomenalne efekty, u ludzi w ogóle się nie sprawdził. Nie ufaj więc obietnicom składanym na przykładach innych niż ludzkie.
 2. Lista składników aktywnych to jedno, a ich dawka to drugie. Wiele substancji może i wykazuje zbawienne działania w kontekście spalania tkanki tłuszczowej, ale dopiero w określonych ilościach. Przed zakupem spalacza tłuszczu sprawdź więc też jego gramaturę poszczególnych składników aktywnych i zrezygnuj, jeżeli okaże się niewystarczająca.

Poszukując środka, który wesprze spalanie tłuszczu, nie sugeruj się obiegowymi opiniami. Na rynku funkcjonuje wiele intensywnie reklamowanych specyfików, które nie mają prawa działać. Wśród długiej listy mitów dotyczących skutecznych składników znajdują się: l-karnityna, HMB, CLA, omega 3, zielona herbata, green magma (zielony jęczmień), czy yerba mate. Żadna z wymienionych substancji/produktów nie posiada udowodnionych właściwości odchudzających. Co więcej, nie ma też sensu kierować się podziałem specyfików ze względu na płeć. Środki ułatwiające spalanie tłuszczu dla mężczyzn czy reduktory tłuszczu dla kobiet to tylko chwyt marketingowy.

Efekty spalaczy tłuszczy. Czy spalacze tłuszczu działają?

Nawet najbardziej skuteczny spalacz tłuszczu – jeżeli chodzi o wspomnianą wcześniej analizę składu i potencjał działania – nie przyniesie oszałamiających efektów bez właściwej diety i aktywności fizycznej. Właściwie dobrany suplement może pomóc przyspieszyć zainicjowany już odpowiednim odżywianiem i ćwiczeniami proces odchudzania, ale przy spożywaniu nadmiarowych 2000 kalorii dziennie i nieustannym leżeniu na kanapie, nawet przy udziale najlepszych spalaczy tłuszczu niewiele się wydarzy.

Warto tutaj jednak pamiętać, że jedną z najczęstszych przyczyn zarzucania diety i ćwiczeń jest zbyt wolne obserwowanie ich efektów. Z drugiej strony u osób aktywnych fizycznie na pewnym etapie także mogą występować problemy z postępami w redukcji. Wydaje się więc sensowne, by potraktować podobny suplement diety jako rodzaj motywatora, psychologicznego wsparcia, czy po prostu boostera umożliwiającego powrót na właściwe tory.

Rodzaje spalaczy tłuszczy

Jak już zostało tutaj wielokrotnie wspomniane, różnorodne preparaty wspierają spalanie tkanki tłuszczowej w różny sposób. Z jednej strony pozwala to skupić się na największych bolączkach w kontekście redukcji u danej osoby (np. spowolniony metabolizm, niewłaściwy poziom cukru we krwi spowodowany słabą wrażliwością tkanek na insulinę, czy duży apetyt), a z drugiej strony pozwalają dobrać właściwy spalacz tłuszczu do prowadzonego trybu życia i charakteru codziennej aktywności fizycznej.

Spalacze termogeniczne

Spalacze termogeniczne wpływają na zintensyfikowanie opisywanego wcześniej procesu termogenezy. Warto stosować je w przypadku problemów ze spadkami energii oraz podwyższonego apetytu. Wśród dostępnych na rynku środków, które można by nazwać skutecznym spalaczem tłuszczu, najliczniejsze są właśnie produkty termogeniczne.

Spalacze lipotropowe

W zintensyfikowaniu redukcji ilości tkanki tłuszczowej zainicjowanej poprzez aktywność fizyczną pomogą z pewnością spalacze lipotropowe. Należy pamiętać, że ich działanie opiera się nie na wywoływaniu lipolizy, ale na jej wzmożeniu. Ten rodzaj suplementu jest wskazywany dla osób, które mają problemy z sercem lub po prostu nie chcą czegoś, co dodaje energii.

Spalacze miejscowe (targetowe)

Masz problemy z boczkami lub brzuszną fałdką? Próbowałeś już wszystkiego, żeby się jej pozbyć, ale nawet godziny spędzone na siłowni nie przynoszą efektów w tempie, które Cię zadowala? W takim razie najlepszym rozwiązaniem spośród dostępnych spalaczy tłuszczu będą spalacze miejscowe. Działają one na tzw. tkankę tłuszczową białą, czyli generalnie rodzaj magazynów organizmu. Biała tkanka tłuszczowa jest jedną z najtrudniejszych do usunięcia i działa na nią niewiele środków. Spalacze targetowe warto łączyć z termogenicznymi lub lipotropowymi.

Blokery apetytu

Jak wskazuje sama nazwa, ten rodzaj suplementów hamuje apetyt. Może to robić poprzez zwiększenie objętości pokarmu, dzięki czemu szybciej poczujesz się najedzony lub jedynie poprzez wysyłanie do mózgu informacji na temat sytości. Blokery apetytu same nie odpowiadają za redukcję tłuszczu, ale pomagają w zmniejszeniu ilości dostarczanych do organizmu kalorii, co pomaga zredukować zbędne kilogramy. Innymi słowy: bloker zmniejsza apetyt, wspierając i ułatwiając odchudzanie oparte na diecie redukcyjnej.

Boostery metabolizmu

Niewłaściwie skomponowana dieta, zaburzenia hormonalne, brak aktywności fizycznej, niedobory snu – przyczyn spowolnienia metabolizmu może być wiele. Tymczasem to właśnie przemiana materii jest kluczowa w kontekście spalania tłuszczu zamiast jego gromadzenia. Boostery metabolizmu podkręcają tempo przemiany materii, stymulując organizm nie tylko w dzień, ale również podczas snu. Odpowiednia praca metabolizmu przekłada się z kolei na stopniową regulację masy ciała. Oczywiście, wymierne efekty osiągniesz przy stosowaniu odpowiedniej diety i ćwiczeniach.

Mimetyki insuliny

Nagromadzenie komórek tłuszczowych nie jest efektem spożywania zbyt dużej ilości tłuszczu, lecz węglowodanów. Mimetyki insuliny wpływają na przemienianie dostarczanych do organizmu węglowodanów w glikogen, czyli energię zapasową, zamiast tłuszcz. Jednocześnie uwrażliwiają komórki organizmu na insulinę, regulując poziom cukru we krwi.

Diuretyki

Diuretyki zapobiegają gromadzeniu się wody podskórnej, która nie tylko negatywnie wpływa na wygląd sylwetki, ale też powoduje dyskomfort w postaci wrażenia obrzmienia. Środki diuretyczne mają za zadanie usunąć z organizmu wodę podskórną oraz wyregulować równowagę sodowo-potasową. W jaki sposób dochodzi do pozbycia się nadmiaru płynu? Poprzez zintensyfikowaną produkcję moczu.

Właściwy dobór spalaczy tłuszczu

Nie istnieją uniwersalne środki polecane przy nadmiarze tłuszczu. Zawsze powinno dobierać się je w oparciu o analizę problemów i codziennych przyzwyczajeń żywieniowych oraz ćwiczeniowych danej osoby. Nie bez znaczenia są również inne cechy charakterystyczne zainteresowanego odchudzającą suplementacją, jak: zaburzenia hormonalne, problemy z układem krążenia, czy inne schorzenia.

Osoby, dla których podobny produkt będzie stanowił pierwszy tego typu suplement diety oraz ci, którzy mają świadomość wrażliwości na podobne środki, powinni zacząć od słabszych kombinacji składników. Lepiej bowiem stopniowo zwiększać intensywność suplementacji i dłużej cieszyć się z efektów, niż zacząć od produktów z najwyższej półki i widzieć ich skuteczność jedynie przez krótki czas. Nieco bardziej zdecydowane kroki należy podjąć u osób, które w przeszłości stosowały podobne środki przez dłuższy czas lub zażywają innego rodzaju suplementy.

Dobieranie odpowiedniego środka może stanowić pewne wyzwanie. Zróżnicowanie składów, szeroka specyfika działania, zalecane ograniczenia… lista zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, jest spora, dlatego przed podjęciem decyzji o stosowaniu spalaczy najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą. Właściwa osoba będzie wiedziała, jak komponować zestawy suplementów tak, by – w zależności od potrzeb – oodpowiednio podnieść Twój poziom energii, czy przemianę materii i możliwie szybko (oraz bezpiecznie) doprowadzić do pożegnania zbędnych kilogramów.

Niepożądane skutki stosowania suplementów na redukcję tkanki tłuszczowej

Temat spalaczy od dawna poruszany jest przede wszystkim w dwóch kontekstach – czy ich stosowanie naprawdę ma korzystny wpływ na odchudzanie oraz jakie skutki uboczne wywołują. Nie da się ukryć, że nawet słabsza substancja, która wykazuje działanie redukujące tkankę tłuszczową, może nieść za sobą konsekwencje (w końcu wpływa na podstawowe procesy organizmu). Jakie? Oto kilka z nich (lista dotyczy wyłącznie legalnych suplementów):

 • podwyższone ciśnienie,
 • kołatanie serca,
 • niepokój i lęk,
 • wzmożone pocenie się,
 • skurcze mięśniowe,
 • drżenie rąk,
 • problemy ze strony układu pokarmowego – nudności lub biegunki,
 • bezsenność,
 • spadek libido.

Większość z nich związana jest z koniecznością przyzwyczajenia się organizmu do bardziej intensywnej pracy. Może je powodować również przedawkowanie. Na wszelki wypadek zawsze warto skonsultować się ze specjalistą i wspólnie podjąć decyzję o przerwaniu suplementacji, zmianie stosowanego środka lub jego dawki.

Czy spalacze tłuszczu są bezpieczne?

Najlepsze spalacze tłuszczu i ranking tychże zmienia się każdego roku. Czy dzieje się tak dlatego, że w międzyczasie pojawiły się lepsze środki? Niekoniecznie. Rynek podobnych suplementów jest bardzo silnie kontrolowany. Wiele substancji znajdujących się w mocniejszych spalaczach tłuszczu to składniki, które z czasem zostają zakazane i wycofane ze sprzedaży. Szczególnie dużo emocji w swoim czasie budziły np. johimbina, efedryna czy geranium. Badania wykazały, że ich stosowanie może prowadzić do wielu skutków ubocznych: udarów mózgu, wylewów, zawałów, uzależnienia, a nawet śmierci.

Wnioski? Spalacze tłuszczu są bezpieczne tak długo, jak długo zażywamy je zgodnie z zaleceniami i nie sięgamy po produkty spod lady. Tylko legalne środki mogą nam bowiem zagwarantować składniki najwyższej jakości oraz pewność co do składu w ogóle. Zestawy substancji poza kontrolą oficjalnych organów mogą przecież zawierać właściwie wszystko – i tak nikt tego nie sprawdzi.

Naturalne spalacze tłuszczu jako alternatywa dla suplementów

Alternatywą dla sztucznie izolowanych składników suplementów jest poszukiwanie rozwiązań w naturze – wszak spalacze oparte są najczęściej na naturalnych składnikach, które zostały jedynie wyizolowane od reszty towarzyszących im substancji. Dokoła nas występuje wiele popularnych składników, część być może masz nawet w swojej kuchni, o udowodnionym działaniu; produktów zalecanych dla osób, które chcą wyregulować metabolizm i przyspieszyć proces redukcji tłuszczu.

 • imbir – przyczynia się do podniesienia temperatury ciała, a więc ma właściwości termogenetyczne charakterystyczne dla spalaczy;
 • kurkuma – zmniejsza oporność na leptynę, która jest hormonem regulującym wrażenie sytości i apetyt;
 • ocet jabłkowy – hamuje wchłanianie się tłuszczu z pożywienia;
 • pieprz i inne ostre przyprawy – podobnie jak imbir wspierają aktywność termogenezy;
 • cynamon – ogranicza łaknienie;
 • kawa – dodaje energii i przyspiesza metabolizm.

Możesz się zastanawiać, dlaczego mimo takiej powszechności produktów, które posiadają substancje spalające tłuszcz, nadwaga wciąż stanowi problem. Abstrahując od rzeczy takich, jak nikła aktywność fizyczna, czy odchudzanie bez stosowania odpowiedniej diety, odpowiedzią na to jest niskie stężenie pożądanych środków w tych produktach. Nawet w przeciętnym spalaczu tłuszczu znajduje się ich więcej niż ma do zaoferowania naturalny produkt w standardowej dawce. W końcu na tym właśnie polegają suplementy, prawda? By w krótkim czasie dostarczyć organizmowi skondensowaną dawkę potrzebnej substancji.

Komentarze są wyłączone.