Utrata zbędnych kilogramów to jedno z najpopularniejszych postanowień czynionych przy różnych okazjach. Jego realizacja dla wielu okazuje się sporym problemem i początkowy entuzjazm szybko zmienia się we frustrację z powodu braku wyników, niesmacznych posiłków lub towarzyszącego restrykcyjnej diecie uczucia głodu. Decyzja o rozpoczęciu odchudzania zapada bardzo często spontanicznie, zmiana jest gwałtowna, a my jesteśmy do niej nieprzygotowani. Zaplanowanie zdrowego odchudzania nie musi być trudne, wystarczy wyrobić kilka nawyków, które pozwolą zrzucić kilogramy, łącząc trening z lekkostrawną dietą.
Brak efektów i zniechęcenie to jeden aspekt nieudanego odchudzania. Kolejny to pojawienie się efektu jo-jo, czyli ponownego przybrania na wadze już po zakończeniu diety. U podstaw obu problemów leży bardzo często przekonanie, że aby schudnąć, wystarczy czasowo ograniczyć spożywane kalorie. Często nie rozumiemy, że odchudzanie to długofalowy proces, a jego celem jest zmiana stylu życia. Tylko wówczas mamy szansę na utrzymanie niższej masy ciała i zdrowia. Wypracowane nawyki powinny zostać z nami na stałe i wówczas nawet chwila słabości nie będzie oznaczała, że waga znów poszybuje w górę. Wśród zdrowych produktów warto stawiać na te, które lubimy, wówczas zmiana przyzwyczajeń będzie o wiele łatwiejsza.
Wszyscy, którzy zastanawiają się od czego zacząć odchudzanie, powinni w pierwszej kolejności przeanalizować swoje dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia. Problemy z wagą wynikają często ze zbyt dużej ilości tłuszczu i przetworzonego jedzenia w codziennej diecie, co w połączeniu z małą aktywnością daje nadwyżkę energetyczną. Warto również już na początku ustalić, jaki jest nasz cel i założyć realistyczny czas dojścia do wymarzonej wagi. Pomogą w tym przedstawione poniżej wskazówki.
Zmianę odżywiania warto zacząć od usunięcia z domu wysokokalorycznych produktów i słodkich przekąsek. Zamiast nich w diecie powinny pojawić się owoce i warzywa oraz artykuły o obniżonej zawartości tłuszczu. Nie mając pod ręką ulubionych smakołyków, o wiele łatwiej będzie wytrwać w postanowieniu wprowadzenia zdrowej alternatywy. Nie namawiamy jednak do marnowania żywności! Produkty warto oddać poprzez utworzone w tym celu grupy w mediach społecznościowych lub przekazać do jadłodzielni, z której mogą korzystać potrzebujący.
Rozpoczęcie dnia od filiżanki kawy, słodka przekąska zjedzona w pracy i obfita kolacja na koniec dnia – jeśli tak wygląda codzienny plan posiłków, nie można dziwić się, że na wadze widać nadprogramowe kilogramy. Regularne posiłki (najlepiej 4-5 na dobę) pozwolą utrzymać optymalny poziom energii przez cały dzień, zapanować nad ilością spożywanych kalorii oraz pomogą uregulować metabolizm. Warto postawić na wcześniejsze planowanie menu, tak by zawsze mieć przygotowany zdrowy posiłek i nie ulegać pokusie zamówienia dania na wynos.
Dążenie do redukcji ilości kalorii w diecie może okazać się ślepą uliczką. Nawet jeśli pozwoli szybko zrzucić kilka kilogramów, wcale nie oznacza to, że będzie zdrowe dla organizmu. Lepiej postawić na dobrze zbilansowane posiłki i zwracać uwagę nie tylko na mniejszą liczbę kcal ale także bilans glikemiczny czy zawartość składników odżywczych. Warto korzystać w tej kwestii z porad dietetyka, który jest specjalistą w tej dziedzinie.
Osobom rozpoczynającym dietę najtrudniej zrezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń, do których bardzo często należało podjadanie między posiłkami. Zamiast jeść słodkie, słone i tłuste przekąski, warto zawsze mieć pod ręką zdrową alternatywę. W ciągu dnia warto sięgać po warzywa i owoce – świeże i suszone, jogurty naturalne bez cukru, orzechy (w rozsądnych ilościach). Na rynku dostępne są również zdrowe odpowiedniki batoników, zawierające zboża czy suszone owoce.
Zachęta do ćwiczeń wcale nie jest pustym frazesem, ale koniecznym krokiem, by osiągnąć zauważalne efekty odchudzania. Trening wzmacnia i rzeźbi mięśnie, co jest ważne przy kształtowaniu sylwetki, nie musi jednak spowodować zbyt dużego przyrostu masy mięśniowej, czego niekiedy obawiają się kobiety. Pamiętaj, że ćwiczenia można dobrać do swoich upodobań i możliwości organizmu, co sprawi, że nie będą przykrym obowiązkiem. Tak naprawdę liczy się każde zwiększenie aktywności – w połączeniu z dietą pozwoli uzyskać ujemny bilans energetyczny, a w efekcie spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli do tej pory ruch nie był Twoją mocną stroną, zmian możesz spodziewać się bardzo szybko!
W odchudzaniu najważniejsze jest połączenie ruchu i zdrowej diety, a żeby utrzymać wypracowane efekty, musisz uczynić je elementem codziennej troski o swój organizm. Stosowanie diet to nie tylko redukcja kalorii ale przede wszystkim zmiana podejścia do jedzenia. W codziennym biegu łatwo zapomnieć, jak ważne są regularne i zbilansowane posiłki. Najczęściej nie zastanawiamy się, czy organizm dostaje wystarczającą ilość potrzebnych mu substancji. Aby schudnąć, będziesz musiał jeść mniej, ale równie ważne jest to, co masz na talerzu. Głodówka to ogromne obciążenie dla organizmu i dietetycy wiele razy podkreślają, że nie jest dobrą metodą na osiągnięcie wymarzonej wagi ciała. Lepiej dochodzić do niej małymi krokami i nie traktować diety jak kary. Pozytywne nastawienie do wprowadzonych zmian to klucz do sukcesu! Zdrowe jedzenie też może być smaczne, a ruch na świeżym powietrzu zapewni zastrzyk endorfin. Możesz też poszukać wsparcia wśród innych osób, poszukujących sposobu na utratę kilogramów. Pomogą w tym fora i media społecznościowe, a za kilka miesięcy będziesz cieszyć się nie tylko smuklejszą sylwetką, ale też wartościowymi znajomościami.