Zapewne nieraz spotkałeś się z kobietą, która posiadała cechy, jakie zazwyczaj przypisuje się mężczyznom. Choć wąs u kobiety lub maskulinizacja może wywoływać zainteresowanie, a nawet śmiech otoczenia, to wcale nie jest to sprawa śmieszna dla osoby, której ona dotyczy.
Testosteron to hormon, który odgrywa dużą rolę nie tylko w ciele mężczyzny, lecz również w ciele kobiety. Wszystko jest w porządku do momentu, gdy jego ilość w jej organizmie jest w granicach normy. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy ilość testosteronu jest znacznie wyższa, niż powinna być. Testosteron decyduje o sprawności ciała i umysłu. U kobiet testosteron w niewielkich ilościach produkują jajniki, kora nadnerczy, a podczas ciąży łożysko, kiedy to można zauważyć jego nadwyżki w organizmie.
Nadmiar hormonu męskiego w organizmie kobiety może doprowadzić do widocznych zmian w jej wyglądzie, a także w zachowaniu. Testosteron u mężczyzn warunkuje prawidłowy rozwój męskich cech płciowych, niestety, jego nadwyżka w ciele kobiety powoduje, że cechy, o jakich mowa zaczynają być również widoczne w jej przypadku.
Najczęściej taka kobieta zaczyna zmagać się z nadmiernym owłosieniem, jakie zaczyna się pojawiać na jej ciele, a także z pojawieniem się męskich cech płciowych, z jakimi do tej pory nie miała do czynienia. Jej organizm zaczyna mieć dużo niższą odporność niż dotychczas i zaczyna łapać wszelkie infekcje. Zaczynają się także pojawiać problemy z cerą, pojawią się trądzik. Kobiety z nadmiarem testosteronu we krwi mają także skłonności do tycia, choć niekoniecznie spożywają duże ilości jedzenia. Mogą one mieć także spore problemy z zajściem w ciążę i późniejszym jej utrzymaniem. Dodatkowo mogą być one nadpobudliwe i bardzo agresywne, przestają radzić sobie z emocjami.
Zdać sobie sprawę z wagi problemu
Kobieta, która zauważy u siebie kilka z wymienionych wyżej cech powinna jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci podstawowe badania, na podstawie których będzie mógł stwierdzić, czy ilość hormonów we krwi jest prawidłowa. Jeśli okaże się, że ilość testosteronu przekracza normę, konieczne będzie zastosowanie leczenia hormonalnego. W żadnym wypadku tego problemu nie można lekceważyć, gdyż może on wywołać niemałe zamieszanie w kobiecym organizmie.
Warto jest zdawać sobie sprawę, kiedy ilości testosteronu w ciele kobiety mogą się wahać i co ma na nie wpływ. Oto kilka najważniejszych czynników:
wiek – u młodych kobiet poziom testosteronu wynosi ok. 10% ilości tego hormonu u mężczyzn w tym samym wieku. Z biegiem czasu poziom testosteronu u pań wzrasta, a u panów maleje.
wzrost i masa ciała – kobiety otyłe mogą mieć, lecz nie muszą, wyższy poziom testosteronu.
ciąża – nadmiar testosteronu może utrudnić zajście w ciąże, a także wywołać niepłodność, ale przekroczenie norm w czasie ciąży jest jak najbardziej normalne, a po porodzie wszystko wraca do normy.