Jak zostać trenerem personalnym
Jak zostać trenerem personalnym?
6 lipca, 2020
Jak zrobić szpagat
Jak zrobić szpagat – poradnik dla początkujących
6 lipca, 2020

Tabata – intensywny trening na spalanie tłuszczu

Tabata - trening na spalanie tłuszczu

W związku z sezonem urlopowym, chcemy zadbać o formę i wygląd naszej sylwetki. Ze względu na tempo życia i brak czasu, często rezygnujemy z możliwości typu siłownia czy regularne treningi z trenerem personalnym. Ze względu na popularność treści internetowych, mamy możliwość skorzystania z treningów zaprezentowanych na filmach na YouTube, lub samodzielnie skomponowanych na podstawie informacji znalezionych w internecie. Oczywistym jest, że każdy kto zabiera się za regularne treningi, oczekuje iż będą one dawać szybkie i zauważalne efekty, a także będą dostosowane do poziomu zaawansowania i dadzą przyjemność z podjętego wysiłku. 

Tabata – co to jest i jak ją wykonywać?

Tabata jest niezwykle intensywnym treningiem, który obecnie przeżywa szczyt popularności. To trening interwałowy, w którym stosuje się metodę przeplatania krótkich okresów bardzo intensywnego wysiłku, z krótkimi okresami umiarkowanego wysiłku fizycznego. Istnieją różne warianty tabaty, zarówno wykonywana na stojąco jak i na macie. Długość treningu waha się od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od wariantu. Oczywiście aktywność musi być poprzedzona rozgrzewką, aby zapewnić sobie bezpieczny i efektywny wysiłek. Taki trening, wykonywany regularnie i prawidłowo, szybko zapewni nam pożądane efekty, a co najlepsze, można wykonywać go w zaciszu domowym. Tabata zapewnia poprawę wydolności płuc, przyspieszając przy tym metabolizm.  Zaletą tabaty jest także to, że nie wymaga ona zbyt wielu narzędzi i jest treningiem niemal dla każdego!

Do wykonywania tabaty będą potrzebne:

  • wygodny strój sportowy,
  • odpowiednie buty do treningu,
  • stabilne i nieśliskie podłoże,
  • opcjonalnie mata,
  • dla zaawansowanych – dodatkowe obciążenie,

Ze względu na to, że tabata to trening wydolnościowy, ćwiczenia te opierają się głównie na podskokach, skłonach, szybkich wymachach, biegu w miejscu itp. Każde ćwiczenie, jest nastawione na maksymalny wysiłek, wykonywany w największym możliwym tempie. Tempo oczywiście będzie się różnić, w zależności od stopnia zaawansowania.

Na co zwrócić uwagę?

Jak już zostało powiedziane, tabata to intensywny trening cardio, wymagający od nas maksymalnego zaangażowania. Ale czy oznacza to, że nadaje się jedynie dla osób doświadczonych w sporcie? Nic bardziej mylnego! Nawet początkujący fan sportu może skorzystać z dobrodziejstw tej formy aktywności. Wystarczy skorzystać z kilku wskazówek.

1. Czas to klucz!

Ze względu na to jak wymagającym treningiem jest tabata, trzeba brać pod uwagę, że z początku będą trudności z utrzymaniem tempa i wytrzymaniem do końca, nawet przy najkrótszych treningach tego typu. Z czasem jednak, forma trenującego zacznie się poprawiać, a treningi będą bardziej owocne. Wystarczy dać sobie trochę czasu!

2. Aby uniknąć kontuzji…

Zaczynając jakikolwiek trening, należy mieć na uwadze swoje wcześniejsze kontuzje (złamania, zwichnięcia, uszkodzenia mięśni itd.), aby uniknąć kolejnych, znacznie poważniejszych. W przypadku poprzednich kontuzji, warto wcześniej skonsultować aktywność z lekarzem, fizjoterapeutą lub certyfikowanym trenerem personalnym, aby uniknąć poważnych powikłań.

3. Rozgrzewka to podstawa!

Przed rozpoczęciem treningu, zwłaszcza tak intensywnego jak tabata, należy sumiennie przeprowadzić rozgrzewkę. Powinna ona trwać minimum 15 minut i obejmować każdą partię mięśni. Przy tabacie, warto także skupić się na dokładnym rozgrzaniu stawów.

4. Hałas i brak miejsca nie będą wymówką.

Ze względu na to, że istnieje kilka wariantów tabaty, można dostosować je do dostępnej przestrzeni i warunków. Mało miejsca w studenckim pokoju? Sprawdzi się tutaj tabata na stojąco. Mieszkanie w bloku i kapryśni sąsiedzi? Tabata bez podskoków. Szereg innych wariantów można znaleźć na YouTube, gdzie tabaty są komponowane tak, aby dogodzić każdemu.

5. Dobre buty to podstawa.

Aby uniknąć bolesnego upadku lub uszkodzenia stawu skokowego, warto zainwestować w dobrej jakości buty sportowe, które zapewnią przyczepność. Dobrej jakości buty do treningu, można zakupić w sklepach internetowych już za około 100 złotych.

Czy warto ?

Tabata jest treningiem, który zapewni nam szybkie spalanie tłuszczuprzy stosunkowo niedużych wymaganiach sprzętowych i finansowych. Będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które pomimo otwartych już siłowni, boją się zarażenia koronawirusem i wolą podjąć aktywność w domu. Świetnie sprawdzi się dla osób, które nie są pewne swojego szybko stygnącego zapału i wolą nie inwestować w karnet na siłownię, czy wstęp na zajęcia grupowe. Z ostrożnością powinny podejść do tematu osoby po kontuzjach lub te które mają problemy zdrowotne. Bowiem są to treningi niezwykle intensywne.

Dodaj komentarz