W związku z sezonem urlopowym, chcemy zadbać o formę i wygląd naszej sylwetki. Ze względu na tempo życia i brak czasu, często rezygnujemy z możliwości typu siłownia czy regularne treningi z trenerem personalnym. Ze względu na popularność treści internetowych, mamy możliwość skorzystania z treningów zaprezentowanych na filmach na YouTube, lub samodzielnie skomponowanych na podstawie informacji znalezionych w internecie. Oczywistym jest, że każdy kto zabiera się za regularne treningi, oczekuje iż będą one dawać szybkie i zauważalne efekty, a także będą dostosowane do poziomu zaawansowania i dadzą przyjemność z podjętego wysiłku.
Tabata jest niezwykle intensywnym treningiem, który obecnie przeżywa szczyt popularności. To trening interwałowy, w którym stosuje się metodę przeplatania krótkich okresów bardzo intensywnego wysiłku, z krótkimi okresami umiarkowanego wysiłku fizycznego. Istnieją różne warianty tabaty, zarówno wykonywana na stojąco jak i na macie. Długość treningu waha się od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od wariantu. Oczywiście aktywność musi być poprzedzona rozgrzewką, aby zapewnić sobie bezpieczny i efektywny wysiłek. Taki trening, wykonywany regularnie i prawidłowo, szybko zapewni nam pożądane efekty, a co najlepsze, można wykonywać go w zaciszu domowym. Tabata zapewnia poprawę wydolności płuc, przyspieszając przy tym metabolizm. Zaletą tabaty jest także to, że nie wymaga ona zbyt wielu narzędzi i jest treningiem niemal dla każdego!
Do wykonywania tabaty będą potrzebne:
Ze względu na to, że tabata to trening wydolnościowy, ćwiczenia te opierają się głównie na podskokach, skłonach, szybkich wymachach, biegu w miejscu itp. Każde ćwiczenie, jest nastawione na maksymalny wysiłek, wykonywany w największym możliwym tempie. Tempo oczywiście będzie się różnić, w zależności od stopnia zaawansowania.
Jak już zostało powiedziane, tabata to intensywny trening cardio, wymagający od nas maksymalnego zaangażowania. Ale czy oznacza to, że nadaje się jedynie dla osób doświadczonych w sporcie? Nic bardziej mylnego! Nawet początkujący fan sportu może skorzystać z dobrodziejstw tej formy aktywności. Wystarczy skorzystać z kilku wskazówek.
Ze względu na to jak wymagającym treningiem jest tabata, trzeba brać pod uwagę, że z początku będą trudności z utrzymaniem tempa i wytrzymaniem do końca, nawet przy najkrótszych treningach tego typu. Z czasem jednak, forma trenującego zacznie się poprawiać, a treningi będą bardziej owocne. Wystarczy dać sobie trochę czasu!
Zaczynając jakikolwiek trening, należy mieć na uwadze swoje wcześniejsze kontuzje (złamania, zwichnięcia, uszkodzenia mięśni itd.), aby uniknąć kolejnych, znacznie poważniejszych. W przypadku poprzednich kontuzji, warto wcześniej skonsultować aktywność z lekarzem, fizjoterapeutą lub certyfikowanym trenerem personalnym, aby uniknąć poważnych powikłań.
Przed rozpoczęciem treningu, zwłaszcza tak intensywnego jak tabata, należy sumiennie przeprowadzić rozgrzewkę. Powinna ona trwać minimum 15 minut i obejmować każdą partię mięśni. Przy tabacie, warto także skupić się na dokładnym rozgrzaniu stawów.
Ze względu na to, że istnieje kilka wariantów tabaty, można dostosować je do dostępnej przestrzeni i warunków. Mało miejsca w studenckim pokoju? Sprawdzi się tutaj tabata na stojąco. Mieszkanie w bloku i kapryśni sąsiedzi? Tabata bez podskoków. Szereg innych wariantów można znaleźć na YouTube, gdzie tabaty są komponowane tak, aby dogodzić każdemu.
Aby uniknąć bolesnego upadku lub uszkodzenia stawu skokowego, warto zainwestować w dobrej jakości buty sportowe, które zapewnią przyczepność. Dobrej jakości buty do treningu, można zakupić w sklepach internetowych już za około 100 złotych.
Tabata jest treningiem, który zapewni nam szybkie spalanie tłuszczu, przy stosunkowo niedużych wymaganiach sprzętowych i finansowych. Będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które pomimo otwartych już siłowni, boją się zarażenia koronawirusem i wolą podjąć aktywność w domu. Świetnie sprawdzi się dla osób, które nie są pewne swojego szybko stygnącego zapału i wolą nie inwestować w karnet na siłownię, czy wstęp na zajęcia grupowe. Z ostrożnością powinny podejść do tematu osoby po kontuzjach lub te które mają problemy zdrowotne. Bowiem są to treningi niezwykle intensywne.