Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu
Jak pozbyć się wody z organizmu? 6 skutecznych sposobów
6 lipca, 2020
Jak spalic tłuszcz z brzucha
Jak spalić tłuszcz z brzucha
7 lipca, 2020

Kreatyna- jakie korzyści przynosi jej suplementacja?

Co daje kreatyna

Kreatyna jest jednym z najczęściej przyjmowanych suplementów wśród osób aktywnych fizycznie. Naturalnie to element mięśni i ścięgien, który w dużej mierze odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie. Skuteczność suplementacji kreatyny została potwierdzona wieloma badaniami. Co warto wiedzieć na jej temat? Czym jest kreatyna i jakie efekty może przynieść jej regularne przyjmowanie?

Czym jest kreatyna?

Kreatyna to inaczej kwas betametyloguanidynooctowy, który jest związek chemicznym o pochodzeniu organicznym. Naturalnie kreatyna występuje w ludzkim organizmie, a produkowana jest przez wątrobę, nerki i trzustkę. Można znaleźć ją również w wielu popularnych produktach spożywczych, na przykład w rybach i wołowinie. Trzeba jednak pamiętać, że dostarczenie organizmowi sporej ilości kreatyny jedynie za pomocą pożywienia może być problematyczne. Dlatego też dla wielu sportowców najlepszym rozwiązaniem okazuje się suplementacja. Jest to prosty i niedrogi sposób, by nieco zwiększyć masę mięśniową i trenować jeszcze bardziej efektywnie.

Kiedy warto sięgnąć po kreatynę?

Mało które suplementy przynoszą tyle korzyści, co kreatyna. Polecana jest szczególnie tym, którzy uprawiają sporty siłowe i szybkościowe, takie jak podnoszenie ciężarów, biegi, kulturystyka i inne podobne dyscypliny. Kreatyna odpowiada za wysoki poziom ATP w organizmie, który jest największym nośnikiem energii. Co to oznacza w praktyce? Suplementacja kreatyny może pomóc:

  • ograniczyć zmęczenie po wysiłku fizycznym,
  • poprawić zdolności wysiłkowe,
  • rozwinąć muskulaturę,
  • przyspieszyć regenerację organizmu i gojenie się ran,
  • poprawić funkcjonowanie mózgu.

Chociaż więc kreatyna może przydać się każdemu, to szczególne znaczenie ma dla sportowców. To właśnie oni najbardziej potrzebują dodatkowej dawki energii i wytrzymałości siłowej. Suplementacja kreatyny przyniesie pozytywne efekty zarówno jeśli chodzi o podnoszenie ciężarów, jak też klasyczne ćwiczenia na siłowni, takie jak przysiady, podnoszenie nóg, czy wykroki.

Wiele osób przyjmuje kreatynę przede wszystkim ze względu na jej właściwości osmotyczne. Kreatyna wciąga wodę do komórek mięśniowych, co uwidacznia się w przyroście beztłuszczowej masy mięśniowej. Jest to tak zwana retencja wody– zagadnienie niewątpliwie znane doświadczonym sportowcom. Najnowsze badania dowodzą, że kreatyna ma szczególnie pozytywny wpływ na budowę mięśni barków, klatki piersiowej i ramion. Ze względu na strukturę włókien mięśniowych w tych górnych partiach ciała, lepiej wchłaniają one kreatynę niż dolne partie. Jeśli natomiast chodzi o zwiększenie wytrzymałości siłowej, suplementacja kreatyny może przynieść naprawdę zachwycające rezultaty. Powoduje ona wzrost zdolności wysiłkowych od 5% do nawet 15,7%. Każdy sportowiec, który niejako utknął w martwym punkcie i nie widzi progresu, powinien zastanowić się, czy nie warto sięgnąć po kreatynę. Umiejętna suplementacja może być właśnie tym, czego potrzebuje, by robić dalsze postępy i bić swoje prywatne rekordy!

Jak właściwie przyjmować kreatynę?

Aby suplementacja kreatyny przyniosła jak najlepsze efekty, należy stosować się do kilku zasad. Badania dowiodły, że komórki, które zużyły w czasie treningu duże ilości kreatyny, znacznie lepiej ją wchłaniają. Dlatego też kreatynę dobrze jest przyjmować po treningu. Co więcej, kreatyna doskonale wchłania się, gdy jest połączona z węglowodanami. Z tego względu z powodzeniem można sięgać po nią wraz z posiłkiem bogatym w węglowodany. Należy też pamiętać, że różne nowe formy kreatyny są nie tylko drogie, ale również ich skuteczność jest wątpliwa. Najbezpieczniej jest więc przyjmować klasyczną i dokładnie przebadaną kreatynę w formie monohydratu. Tak jak wszystkie inne suplementy, tak również kreatyna musi być stosowana z umiarem. Jej dawkowanie jest uzależnione między innymi od płci i wagi. Zalecane jest spożywanie małych dawek kilka razy dziennie, na przykład 3 razy po około 2g. Jeśli suplementacja kreatyny będzie przeprowadzana ze zdrowym rozsądkiem, wtedy bez wątpienia przyniesie dobre rezultaty dla organizmu.

Dodaj komentarz