Domowa siłownia - jaki sprzęt wybrać
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu – domowa siłownia
12 lipca, 2020
Od czego zacząć ochudzanie
Od czego zacząć odchudzanie?
13 lipca, 2020

Tabletki na odchudzanie – HIT czy KIT?

Tabletki na odchudzanie - hit czy kit

Lato już praktycznie się zaczęło, a co za tym idzie – sezon wakacyjny. Każdy chce zaprezentować się na plaży z piękną, wysportowaną sylwetką. W tym celu bardzo często osoby odchudzające się sięgają po różnego rodzaju spalacze tłuszczu, termogeniki. Co tak naprawdę kryje się za tą chwytliwą nazwą i czy rzeczywiście jest to gra warta świeczki?

Czym są spalacze tłuszczu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelkie tego typu środki są jedynie suplementami diety, więc jak sama nazwa wskazuje – są jej uzupełnieniem. Jeśli chcemy schudnąć, konieczny do tego jest deficyt kaloryczny, czyli sytuacja, gdy jemy mniej kalorii, niż wydatkujemy w ciągu dnia. Wówczas nasz organizm, potrzebując energii, zaczyna wykorzystywać rezerwy w postaci tłuszczu zapasowego. Nie ma zatem możliwości, że jedynie przy pomocy suplementów uda nam się schudnąć. Podstawą jest odpowiednie żywienie. Jak zatem mają się do tego spalacze tłuszczu?

Są to substancje różnego pochodzenia – mogą być naturalne lub syntetyczne. Przy czym zdecydowanie lepiej jest stawiać na te naturalne, ponieważ w zdecydowanej większości nie wywołują one efektów ubocznych i są bezpieczne dla organizmu.

Spalacze tłuszczu wpływają na:

  • przyspieszenie tętna,
  • zwiększenie ciśnienia krwi,
  • zahamowanie apetytu,
  • mobilizację procesów energetycznych w organizmie,
  • nasilenie termogenezy oraz lipolizy.

Najogólniej mówiąc, są to substancje które przyspieszają metabolizm, czyli niezależnie od naszej aktywności fizycznej, zwiększają zużycie kalorii w ciągu dnia. Jakie to są wartości? Szacunkowo przyjmuje się, że około 100 kcal dziennie. Czy zatem jest to wartość, o którą warto się bić? To zależy.

Kiedy warto zastosować spalacz?

Jak już wcześniej wspomniano – podstawą utraty nadmiernych kilogramów jest odpowiednio dobrana dieta oraz aktywność fizyczna. Zdarza się jednak, że w procesie odchudzania odczuwamy już silne zmęczenie redukcją oraz coraz mniejszą motywację. Wówczas dobrze jest zastosować tydzień lub dwa przerwy od diety, które pozwolą nam odpocząć i zebrać siły na dalszy bój o sylwetkę. Jeśli jednak goni nas czas i bardzo zależy nam na dociągnięciu redukcji do końca, wówczas można pokusić się o włączenie do diety specyfików wspomagających odchudzanie. Wiele z nich zawiera kofeinę, dzięki czemu możemy odczuć także zwiększony przypływ energii i motywacji do ćwiczeń, a być może nawet nieświadomie zwiększymy swoją aktywność fizyczną poza treningową. Warto jednak pamiętać, że spalacze zadziałają tylko jeśli dietę i treningi mamy dopięte na ostatni guzik. To nie są magiczne tabletki, które same zrobią za nas robotę przy odchudzaniu.

Spalacze tłuszczu polecane są również sportowcom na końcówce redukcji masy ciała na przykład pod zawody, kiedy konieczne jest osiągnięcie konkretnej wagi lub jak najbardziej odtłuszczona sylwetka, która dobrze zaprezentuje się na scenie. Wówczas każda pomoc jest mile widziana i wszystkie zaoszczędzone kalorie są na wagę złota.

Kto nie powinien stosować spalacza?

Ze względu na efekty, jakie wywołują tego typu specyfiki, zdecydowanym przeciwwskazaniem do ich przyjmowania jest nadciśnienie tętnicze i wszelkie zaburzenia oraz choroby układu sercowo-naczyniowego. Także w przypadku problemów z gospodarką cukrową, zaburzeń neurologicznych, czy też dla kobiet w ciąży oraz karmiących, tabletki odchudzające są zdecydowanie odradzane.

Decydując się na zakup spalacza, warto wybrać zaufaną firmę, która w swoich suplementach zawiera rzeczywiście to, co znajduje się na etykiecie. Wielokrotnie zdarzało się, że tego typu suplementy były zanieczyszczone substancjami nielegalnymi lub nawet substancjami szkodliwymi dla organizmu. Jak to było wcześniej wspomniane – lepiej wybierać spalacze zawierające naturalne termogeniki – ekstrakty z zielonej herbaty, L-karnitynę, kofeinę. Unikać należy suplementów, których skład nie jest do końca przebadany, ponieważ nie wiadomo, jak organizm może zareagować na daną substancję chemiczną.

I przede wszystkim – podstawą do spalania tłuszczu jest dobra dieta oraz aktywność fizyczna. Tabletki na odchudzanie stanowią jedynie suplement i wspomagają na końcówce procesu.

Dodaj komentarz