Jak schudnąć bez diety
Jak schudnać bez diety?
11 lipca, 2020
Tabletki na odchudzanie - hit czy kit
Tabletki na odchudzanie – HIT czy KIT?
13 lipca, 2020

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu – domowa siłownia

Domowa siłownia - jaki sprzęt wybrać

Wiele osób woli trening w domu od ćwiczeń na siłowni. Aby jednak trenowanie w warunkach domowych było efektywne, należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt do ćwiczeń. Sklepy sportowe oferują całą masę różnego rodzaju przyrządów, jednak większość ludzi może pozwolić sobie na wybór ograniczonej ilości sprzętów. Co zatem najbardziej przyda się w domowej siłowni? Dlaczego w ogóle warto rozważyć, czy zdecydować się na ćwiczenie w domu?

Domowa siłownia- korzyści

Niejednej osobie łatwiej zmobilizować się do ćwiczeń w domu niż do wyjścia na siłownię. Nie każdy lubi trenować w otoczeniu innych ludzi. Poza tym domowa siłownia jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają w najbliższej okolicy profesjonalnego centrum sportowego. Trening w domu można odbyć w dowolnym momencie w ciągu dnia. Nie jest on również uzależniony od pory roku ani warunków atmosferycznych. W sezonie wiosenno-letnim większość ludzi aktywnych fizycznie chętnie wybiera trening na świeżym powietrzu, jednak jesienią i zimą nieraz nie jest to możliwe. W takiej sytuacji nie ma nic lepszego niż efektywny trening domowy przy pomocy odpowiedniego sprzętu.

Najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu

Zakup przyrządów do ćwiczeń uzależniony jest od funduszy, dostępnej ilości miejsca, a także rodzaju treningu, do jakiego ma być przeznaczony. Są jednak takie sprzęty, które spełnią oczekiwania i potrzeby większości osób aktywnych fizycznie przez cały rok. Jednym z najczęściej wybieranych przyrządów jest rowerek stacjonarny. Regularne ćwiczenia na takim sprzęcie doskonale wzmacniają mięśnie łydek, ud i pośladków. Rowerek treningowy polecany jest każdemu, kto chce spalić nieco tkanki tłuszczowej, poprawić wydolność płuc i ogólnie wzmocnić swój organizm. Innym urządzeniem, na którym każda domowa siłownia niewątpliwie wiele zyska, jest orbitrek magnetyczny. Sprawdzi się zarówno jeśli chodzi o przeprowadzanie rozgrzewki, jak też właściwy trening domowy. Jego zaletą jest uniwersalność, ponieważ na orbitreku można wykonywać ćwiczenia kardio, jak też treningi ogólnorozwojowe, wzmacniające, spalające tkankę tłuszczową oraz metaboliczne. Co więcej, orbitrek działa na większość partii ciała. Jest przeznaczony dla osób prawie w każdym wieku, ponieważ urządzenie to zapewnia komfort ruchu, a także bezpieczeństwo i możliwość dostosowania intensywności ćwiczeń do konkretnego użytkownika. Osoby, którym zależy przede wszystkim na ćwiczeniu mięśni nóg i brzucha, mogą natomiast zaopatrzyć się w bieżnię. Regularny trening w domu na bieżni może wyszczuplić sylwetkę, poprawić ogólną kondycję, a także wzmocnić układ odpornościowy organizmu. To doskonała alternatywa dla joggingu w terenie, szczególnie podczas mrozu, deszczu, czy śniegu.

Dodatkowy sprzęt do ćwiczeń w domu

Nie każdy sprzęt, który wzbogaci trening domowy musi kosztować fortunę. Istnieje wiele dodatkowych, niedrogich przyrządów, które okazują się bardzo przydatne. Można do nich zaliczyć:

  • skakankę,
  • matę do ćwiczeń,
  • piłkę gimnastyczną,
  • taśmy TRX,
  • gumowe taśmy fitness,
  • żeliwne hantle.

Urządzenia te są stosunkowo tanie i łatwe w użytkowaniu. Zajmują też niewiele miejsca, co jest szczególnie ważne, gdy domowa siłownia ma małą powierzchnię. Inny przyrząd przydatny podczas treningów w domu to drążek. Jest bardzo uniwersalny i pozwala na wykonywanie wielu ćwiczeń siłowych. Trening na drążku wzmacnia mięśnie rąk, brzucha i grzbietu. Może posłużyć nie tylko do klasycznego podciągania się, ale również innych ćwiczeń, takich jak przyciąganie kolan do klatki piersiowej, czy dipsy. Kolejnym urządzeniem, którego zakup warto rozważyć jest stepper. Okazuje się szczególnie efektywny w pracy nad mięśniami nóg i pośladków, jednak pomoże wysmuklić całą sylwetkę. Jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym niż rowerek treningowy, a przynosi naprawdę świetne rezultaty. Co więcej, zajmuje mało miejsca i jest lekki, dlatego bez problemu można go przenosić i dowolnie przestawiać.

Każdy, kto decyduje się na regularny trening w domu, powinien najpierw dokładnie zaplanować, jakie ćwiczenia będzie wykonywać. W zależności od rodzaju treningu można dobrać najlepszy sprzęt sportowy, który znajdzie się w domowej siłowni. Warto stawiać na urządzenia wysokiej jakości, wykonane z solidnych materiałów. Wtedy trening domowy będzie efektywny i bezpieczny.

Dodaj komentarz